W kierunku skuteczniejszego ograniczania zagrożenia powodziowego

Analiza i porównanie praktyk przeciwpowodziowych stosowanych w różnych miejscach Europy pomoże władzom lokalnym i krajowym lepiej radzić sobie z zagrożeniem powodziowym.

Zmiana klimatu bez wątpienia wpływa na zjawiska pogodowe na całym globie, a w Europie niedawno odnotowano jedne z najgorszych powodzi w całej historii nowożytnej. Rządy intensyfikują różne wysiłki zmierzające do przystosowania się do tych zjawisk pogodowych, na przykład opracowując nowe wytyczne i praktyki dotyczące radzenia sobie podczas powodzi. Jedną z takich inicjatyw jest finansowany ze środków UE projekt STAR-FLOOD.

W ramach projektu współpracują ze sobą badacze, zarówno starsi, jak i młodsi stażem, wywodzący się z nauk społecznych, ścisłych i prawnych i pracujący w ośmiu instytutach badawczych w sześciu krajach Europy. Przygotowują oni zalecenia umożliwiające wdrażanie i dostosowywanie strategii ograniczania zagrożenia powodziowego na obszarach miejskich. Są one przeznaczone dla lokalnych interesariuszy, władz krajowych oraz organizacji globalnych, które mogą dzięki nim realizować strategie dotyczące przygotowania, zapobiegania, obrony, łagodzenia skutków i odbudowy po powodziach.

Zespół przeprowadził już szeroko zakrojoną analizę problemów w sześciu krajach europejskich oraz opublikował cztery raporty na temat problemów/interwencji dotyczących powodzi, wyzwań stojących przed władzami, europejskich przepisów w sprawie powodzi oraz podobieństw i różnic między krajami uczestniczącymi w projekcie. Przygotowano też model oceny oraz metodę analizy przypadków w zakresie badania ograniczania zagrożeń powodziowych w Europie.

Innym osiągnięciem jest założenie panelu eksperckiego wraz z Grupą Roboczą ds. Powodzi w ramach wspólnej strategii wdrażania ramowej dyrektywy wodnej, na którym analizowano założenia, środki i priorytety strategii zwalczania ryzyka powodziowego. Po zakończeniu prac panelu opublikowano raport na temat wyników warsztatów oraz przeprowadzono rozliczne działania informacyjne. W realizacji celów projektu pomaga też udział w konferencjach i wydarzeniach, a także przygotowanie pierwszego raportu poświęconego ograniczaniu zagrożenia powodziowego oraz opracowanie internetowego podręcznika dla praktyków.

W ramach projektu STAR-FLOOD ostatnio złożono do publikacji i opublikowano artykuły w szeregu czasopism naukowych, poświęconych różnymi zagadnieniom z zakresu ograniczania zagrożenia powodziowego. Po zakończeniu projektu jego rezultaty niewątpliwie pomogą władzom i interesariuszom działającym na zagrożonych obszarach miejskich w Europie w tworzeniu lepszych strategii walki z powodziami.

opublikowano: 2015-03-20
Komentarze


Polityka Prywatności