Nowatorskie rozwiązania do wspólnych operacji bezpieczeństwa

Systemy komunikacji terenowej używane przez służby ratownicze mają kluczowe znaczenie dla utrzymywania i przywracania bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych lub po ich opanowaniu. Jedna z inicjatyw UE zajęła się umieszczeniem najnowszych technologii radiowych w systemach komunikacyjnych używanych w sytuacjach kryzysowych.

Zapewnienie bezpieczeństwa społecznościom w całej Europie wymaga zaawansowanych systemów komunikacji wykorzystujących najnowsze technologie. Jedną z takich technologii są radia programowalne (SDR), które umożliwiają transmisję głosu, danych i obrazu, co bywa szczególnie przydatne w sytuacjach awaryjnych lub kryzysowych.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu "European software defined radio for wireless in joint security operations" (EULER) stworzono zaawansowany system komunikacyjny przeznaczony do użytku w terenie przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Projekt zgromadził najważniejsze europejskie grupy użytkowników docelowych w celu stworzenia odpornego systemu komunikacji o dużych możliwościach współdziałania.

Członkowie projektu zdefiniowali system bezprzewodowej łączności szerokopasmowej dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ratownictwo, wykorzystując kształty fali o dużej przepustowości danych i najnowsze technologie radia programowalnego. Określono wymagania względem kształtu fali i spektrum radiowego, przeprowadzając też procedury testów porównawczych i certyfikacji.

Uczestnicy projektu EULER zaprojektowali system używający kształtu fali radiowej zapewniającego szybką transmisję, dbając o przenośność oprogramowania, aby umożliwić jego używanie na platformach różnych organizacji i dostawców.

Prace prowadzone w ramach projektu zwiększyły też świadomość zalet technologii SDR dla bezpieczeństwa publicznego i umożliwiły wskazanie najważniejszych dla bezpieczeństwa cech przyszłych technologii podobnego typu.

Końcowa demonstracja zintegrowanego systemu komunikacji odbyła się w 2012 r. i była kierowana do użytkowników docelowych i ekspertów technicznych. Zademonstrowano też połączenia satelitarne do obsługi lokalizacji terenowych. Podczas demonstracji wykorzystano trzy różne platformy SDR do sprawdzenia całościowej interoperacyjności i wykonalności korzystania z kształtu fali o dużej przepustowości danych.

Dowodząc potencjału radia programowalnego jako kluczowej technologii wspomagającej, uczestnicy projektu EULER zaproponowali zaawansowany system komunikacji wspomagający interoperacyjność i szybkie podejmowanie działań podczas wspólnych akcji ratowniczych i operacji bezpieczeństwa. Obywatele UE mogą się czuć bardziej bezpieczni, szczególnie na terenach przygranicznych.

opublikowano: 2015-05-27
Komentarze


Polityka Prywatności