Jak chronić infrastrukturę przed atakami elektromagnetycznymi

Infrastructure shielding against electromagnetic attacks
Infrastructure shielding against electromagnetic attacks

Uprzemysłowiony świat polega na bezpiecznych transmisjach danych zapewniających prawidłowe działanie krytycznej infrastruktury. Nowa technologia oceny i łagodzenia rosnącego zagrożenia intencjonalnych wysokoenergetycznych zakłóceń sygnałów wydatnie się do tego przyczyni.

Dystrybucja energii, systemy informacyjne i komunikacyjne, transport, infrastruktura zabezpieczająca i związana z bezpieczeństwem gospodarczym — wszystkie te systemy są podatne na zakłócenia elektromagnetyczne (EMI). Zakłócenia EMI o niskiej częstotliwości, np. wywoływane piorunami lub wybuchami jądrowymi, zostały dobrze przebadane i uwzględnione w standardowych politykach i procedurach. Jednak rosnące zagrożenie ze strony małych i niedrogich, ale dysponujących dużą mocą urządzeń o dużej częstotliwości znajdujących się w rękach osób dążących do wyrządzenia celowych szkód stanowi nowe wyzwanie.

W związku z tym naukowcy rozpoczęli pracę w ramach finansowanego ze środków UE projektu "Strategies for the improvement of critical infrastructure resilience to electromagnetic attacks" (STRUCTURES). Projekt ten koncentruje się głównie na infrastrukturze cywilnej, takiej jak systemy komunikacyjne i bankowe, ponieważ mają one wiele punktów wejścia, ale nie zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymywać zakłócenia elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości. W ramach projektu naukowcy przeprowadzają całościową analizę, która ma doprowadzić do opracowania środków ochrony, norm i polityki mających na celu udaremnienie planów potencjalnych przestępców.

Zespół projektu rozpoczął od scharakteryzowania najbardziej prawdopodobnych typów źródeł wysokoenergetycznych zakłóceń elektromagnetycznych (HPEM) i od przeanalizowania sześciu rodzajów krytycznej infrastruktury. Naukowcy następnie przyjrzeli się składnikom systemów najbardziej podatnym na celowe zakłócenia EMI. Przeprowadzili w tym celu szeroko zakrojone badanie istniejących elementów i systemów oraz ich wrażliwych obszarów w celu określenia warunków zakłóceń i granic podatności na ataki najbardziej narażonych składników.

Bazując na powyższych danych, naukowcy zidentyfikowali mechanizmy sprzężenia między potencjalnymi źródłami zakłóceń a podatnymi na takie zakłócenia składnikami systemów. Te informacje będą miały krytyczne znaczenie w czasie modelowania i symulowania w fazie 2 i trwale zaważą na efektach prac podjętych w ramach projektu. Opracowane zostały eksperymentalne protokoły, które umożliwiają populację danych i opracowanie modelu wsparcia.

W projekcie STRUCTURES prowadzona jest kompleksowa analiza zagrożeń dla infrastruktury krytycznej w postaci celowych zakłóceń elektromagnetycznych, stanowiących coraz bardziej prawdopodobny rodzaj ataku ze względu na łatwą dostępność źródeł HPEM i większą aktywność terrorystyczną. Wypracowane wytyczne, procedury i narzędzia będą stanowić ważny wkład w zapewnienie społeczno-ekonomicznej stabilności UE i jej obywateli oraz innych ważnych obszarów na świecie.

opublikowano: 2015-07-02
Komentarze


Polityka Prywatności