Bezpieczniejsza turystyka podziemna

W ramach badania finansowanego przez UE oceniono bezpieczeństwo europejskich podziemnych atrakcji turystycznych. Rozwiązaniem jest system monitorowania bezpieczeństwa składający się z czujników i węzłów przekaźników, który dostarcza zwiedzającym aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

Obecnie na świecie jest ponad 3600 podziemnych atrakcji turystycznych, z czego ponad połowa znajduje się w Europie. Dostosowany do potrzeb system monitorowania bezpieczeństwa na terenie podziemnych atrakcji turystycznych może pomóc podnieść poziom bezpieczeństwa i monitorowania zagrożeń. Celem finansowanego przez UE projektu UNDERSAFE, w którym udział wzięło konsorcjum dziewięciu partnerów, było stworzenie takiego systemu. Założeniem było opracowanie łatwego w użytku i konserwacji rozwiązania technologicznego, które umożliwiałoby automatyczne i ciągłe monitorowanie bezpieczeństwa i warunków środowiskowych. Projekt, którego realizacja trwała dwa lata, zakończył się we wrześniu 2013 r.

Zespół badaczy rozpoczął od rozpoznania potrzeb ponad 800 potencjalnych użytkowników. Dane wykorzystano do scharakteryzowania rodzajów aktywności oraz osób zainteresowanych tego typu atrakcjami. Informacje te stanowiły także podstawę do analizy zagrożeń, z uwzględnieniem rodzajów zdarzeń, które miały miejsce. Wywnioskowano, że żaden z krajów nie posiada określonych przepisów dotyczących podziemnych atrakcji i że powinny powstać przepisy ogólnoeuropejskie.

W oparciu o ankietę zespół UNDERSAFE z powodzeniem opracował system oparty na technologiach komunikacji bezprzewodowej RFID i Zig Bee. System składa się z modułów punktu dostępu (AP) umieszczonych u szczytu ścian, obejmujących czujniki do monitorowania środowiska podziemnego i pobliskich wibracji, a także innych czujników. Zwiedzający noszą przy sobie dodatkowe punkty węzłowe, które komunikują się z modułami stacjonarnych AP, i otrzymują przesyłane przez nie informacje.

System obejmuje długą listę dodatkowych komponentów lub podsystemów, opracowanych albo dostosowanych do własnych potrzeb przez zespół projektu. Do przykładów należą mobilne znaczniki RFID, różne elementy czujnika, dodatkowe komponenty programowe, takie jak bazy danych, system doradczy i różne algorytmy przetwarzania. Dodatkowe działania programowe obejmowały stworzenie zaawansowanych interfejsów zarządzania i podsystemów komunikacji.

Zespół UNDERSAFE stworzył system, który usprawnia monitorowanie bezpieczeństwa i wysyłanie alertów w podziemnych atrakcjach turystycznych. System oferuje także korzyści gospodarcze dla europejskiej turystyki i europejskich MŚP.

opublikowano: 2015-07-06
Komentarze


Polityka Prywatności