Skuteczniejszy monitoring granic morskich

Naukowcy z UE tworzą udoskonalone rozwiązania dla systemów monitoringu granic morskich. Projekt unifikuje europejskie systemy krajowe, usprawniając zautomatyzowane wykrywanie podejrzanych lub anomalnych ruchów statków i proponując rozszerzoną detekcję zagrożeń.

Europa musi chronić się przed nielegalnym przepływem ludzi i towarów, do czego potrzebny jest stały monitoring granic morskich. Systemy takie już istnieją, ale przydałoby się rozszerzyć ich funkcje, na przykład o zautomatyzowaną detekcję i analizę.

Finansowany ze środków UE projekt "Protection of European seas and borders through the intelligent use of surveillance" (PERSEUS) ma na celu opracowanie i przetestowanie odpowiedniego systemu. Innowacyjne rozwiązanie łączy istniejące systemy krajowe i oferuje nowe funkcje, przekraczające wymagania stawiane przez europejski system nadzorowania granic (EUROSUR) 2013. System ma umożliwić ulepszoną detekcję i identyfikację podejrzanych łodzi i samolotów, ulepszone zautomatyzowane wykrywanie anomalnych ruchów statków oraz udoskonaloną ocenę zagrożeń. Składające się z 29 członków konsorcjum planuje też przygotowanie zaleceń i nowych standardów operacyjnych oraz wsparcie rozwoju sieci krajowych centrów kontaktowych. Realizacja projektu ma zakończyć się w połowie 2015 r.

Prace polegały w pierwszej kolejności na ustaleniu wymagań użytkowników, zarówno poprzez bezpośredni kontakt, jak i ocenę dotychczas funkcjonujących systemów. Ten etap pozwolił na opisanie udoskonaleń i architektur proponowanego systemu, a także zaprojektowanie różnych misji i scenariuszy. Zespół ocenił także szereg wariantów sytuacyjnych.

Rozpoczęto wdrażanie ulepszonych rozwiązań w starszych systemach, w tym zautomatyzowanych podsystemów analizy i detekcji. Pracowano także nad aparatami do scalania danych, narzędziami do generowania informacji na podstawie otwartych źródeł oraz innymi innowacyjnymi aplikacjami. Do systemu włączono dostawców usług dotyczących danych na temat mórz.

Dotychczasowe prace pomogły w zdefiniowaniu wspólnego środowiska wymiany informacji zgodnego ze standardowym modelem danych.

Przygotowano ważne zalecenia dotyczące ram prawnych i politycznych proponowanych technologii monitoringu i innych. Nawiązano także współpracę z innymi organami siódmego programu ramowego (7PR), w szczególności związanymi z EUROSUR i Frontex. Konsorcjum przygotowało wreszcie proces walidacji, zaplanowanej na późniejsze fazy projektu.

System PERSEUS powinien przyczynić się do integracji i poprawy nadzoru i kontroli europejskich granic morskich. Pomaga on ponadto w realizacji fazy trzeciej programu EUROSUR.

data ostatniej modyfikacji: 2015-07-15 15:00:20
Komentarze


Polityka Prywatności