Unijny projektu ułatwił przygotowanie usług bezpieczeństwa programu Copernicus do wejścia w fazę operacyjną. Europejscy obywatele skorzystają na ulepszeniu usług wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami ze strony przyrody, pomagających w radzeniu sobie z klęskami humanitarnymi i zbrojnymi konfliktami.
Po uruchomieniu, usługi programu Copernicus dotyczące bezpieczeństwa
przyczynią się do znaczącej poprawy potencjału w UE w zakresie
gromadzenia informacji w związku ze zwalczaniem aktualnych oraz
przyszłych zagrożeń. Wyzwaniem jest połączenie dużej liczby
satelitarnych danych obserwacyjnych z pomiarami dokonywanymi in situ
przez stacje naziemne i stworzenie w oparciu o nie przydatnych usług
informacyjnych.
Celem projektu "GMES pre-operational security services for supporting external actions" (
G-NEXT) było stworzenie funkcji informacji geoprzestrzennych i świadomości sytuacyjnej na potrzeby europejskiej usługi działania zewnętrznego (EEAS). Prace badawczo-rozwojowe koncentrowały się na przygotowaniu map, analizie infrastruktury i ocenie uszkodzeń do zastosowania w sytuacjach kryzysowych.
Projekt G-NEXT, finansowany ze środków siódmego programu ramowego (7PR) UE, wykorzystał komponenty usług opracowane w ramach wcześniejszej inicjatywy
G-MOSAIC. Piętnastu partnerów, w tym dostawcy usług przemysłowych oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, uczestniczyło w opracowywaniu intensywnych czasowo usług uważanych za dojrzałe technologicznie.
Od lipca 2013 do grudnia 2014 r. zespół G-NEXT dostarczał informacji geoprzestrzennych na potrzeby prac prowadzonych przez interesariuszy EEAS. Zainteresowani użytkownicy mogli komunikować swoje potrzeby koordynatorom usług, którzy wykorzystywali te informacje jako podstawę do opracowania specyfikacji produktów. Prace realizowano zgodnie z planem.
Koordynatorzy zebrali opinie użytkowników, aby ocenić dokładność nowych usług bezpieczeństwa w operacjach zarządzania kryzysowego. Wypełniając lukę między usługami laboratoryjnymi i w pełni sprawnymi usługami, projekt G-NEXT pomógł w monitorowaniu regionów niestabilnych politycznie i ekologicznie oraz w usprawnieniu procesów decyzyjnych i reakcji władz.