Praca europejskiej policji

Policewoman, fot. public domain

Naukowcy z UE zbadali zmiany, tożsamość i przywództwo w siłach policyjnych w Europie. Wywiady i ankiety przeprowadzone w 10 krajach wśród ponad 10 000 policjantów, przedstawicieli społeczeństwa i mediów dostarczyły informacji na temat czynników kształtujących efektywność przemian w organizacjach policyjnych. Uczestnicy projektu udokumentowali także studia przypadków i najlepsze praktyki.

W XXI w. policja musi stawić czoło nowym wyzwaniom i spełnić rosnące oczekiwania społeczne, a to wszystko przy ograniczonych środkach finansowych. Uporanie się z tymi problemami wymaga daleko posuniętych zmian. Wciąż toczy się jednak dyskusja na temat tego, jakie dokładnie zmiany są potrzebne.

Finansowany ze środków UE projekt "Comparative police studies in the EU" (COMPOSITE) jest pierwszym badaniem w sposób kompleksowy ujmującym zarządzanie zmianami w europejskich siłach policyjnych. Liczące 15 podmiotów pochodzących z 10 europejskich krajów konsorcjum postawiło sobie za cel przeprowadzenie takich analiz oraz poprawę planowania i realizacji inicjatyw zmierzających do wprowadzania zmian w tych różnych kontekstach. Podczas 4 lat realizacji projektu, od sierpnia 2010 r. do lipca 2014 r., zaplanowano także rozwijanie wspólnego europejskiego potencjału w tej dziedzinie.

Uczestniczący w projekcie badacze przeprowadzili wywiady z interesariuszami, w tym ponad 800 oficerami różnego stopnia. Wśród badanych zagadnień znalazły się szanse i zagrożenia, utrzymanie głównych kompetencji, przekazywanie wiedzy oraz wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Dodatkowo w projekcie przygotowano studia przypadków poświęcone takim zagadnieniom, jak tłumienie zamieszek, działania policyjne w portach, zwalczanie handlu ludźmi oraz wykorzystanie mediów społecznościowych.

Do najważniejszych wyników należą analizy SWOT przeprowadzone w każdym z krajów, kompendium najlepszych praktyk oraz narzędzie diagnostyczne umożliwiające ocenę transferu wiedzy. Zespoły opracowały także wytyczne dotyczące wykorzystania TIK w pracy policji.

W drugim etapie projektu przeprowadzono bardziej szczegółowe analizy kluczowych zagadnień, takich jak ewolucja w kierunku krajowych sił policyjnych w Holandii czy zmiany w politykach dotyczących ochrony ofiar przestępstw w hiszpańskiej policji. Przeprowadzono także badania ankietowe we wszystkich 10 krajach, mające na celu poznanie wpływu zarządzania zmianami na efektywność i zachowania poszczególnych policjantów.

Badacze prezentowali swoje prace na licznych konferencjach i warsztatach, gdzie cieszyły się one dużym zainteresowaniem.

Ponadto opublikowano broszury oraz różne artykuły fachowe i naukowe. Przygotowano także wstępną wersję książki zawierającej fotografie przedstawiające pracę policji, a obecnie analizowane są możliwości rozpowszechniania zdjęć i kluczowych informacji wśród szerszego grona odbiorców. W tym celu utworzono galerię zdjęć oraz przygotowano film wideo.

W ramach projektu COMPOSITE uzyskano ważne informacje na temat zmian dotyczących zarządzania i praktyk w europejskiej policji. Ustalenia te powinny w przyszłości trafić do programów zajęć akademickich oraz przyczynić się do budowy bardziej zintegrowanego krajobrazu europejskich sił policyjnych.

data ostatniej modyfikacji: 2015-07-17 14:46:12
Komentarze


Polityka Prywatności