Ulepszanie systemów wykrywania pożarów i zapobiegania im

Istniejące czujniki dymu mają kilka wad. Jedna z inicjatyw UE zajęła się opracowaniem nowoczesnych technologii usprawniających wykrywanie pożarów przez takie czujniki.

Współczesne wykrywacze wymagają regularnej konserwacji. Ponadto ich zdolność do odpowiednio wczesnego wykrycia pożaru jest ograniczona przez fakt, że zwykle są zainstalowane w znacznej odległości od źródła pożaru. Ograniczenie to może powodować zarówno zwiększenie czasu reagowania, jak i fałszywe alarmy. Wszystko to składa się na ogromne koszty personalne i finansowe.

Finansowany ze środków UE projekt "Fire fingerprint sensor-on-a-chip for early fire detection" (SMOKESENSE) zajął się stworzeniem innowacyjnego systemu wykrywania pożarów z wykorzystaniem inteligentnych technologii czujników. Ogólnym celem jest zminimalizowanie liczby fałszywych alarmów oraz szybkie wykrywanie pożarów i niebezpiecznych sytuacji, które mogą do pożaru doprowadzić.

W pierwszym okresie sprawozdawczym partnerzy projektu opracowali prototyp systemu złożonego z czujników, mikropompy, procesora centralnego, modułu wejścia/wyjścia i pamięci do przechowywania algorytmów.

Badacze przeprowadzili analizy chemiczne różnego rodzaju materiałów palnych przy wielu rodzajach pożarów. Wyniki wykazały, że identyfikowanie specyficznych zapachów wraz z gazami powstającymi podczas pożaru umożliwia wczesne i skuteczne wykrycie pożaru lub jego zarzewia.

Po pomyślnym zademonstrowaniu technologii czujników i jej poszczególnych komponentów partnerzy projektu złożyli wniosek patentowy. Opracowano prototypy mikropompy i przetestowano ich współpracę z czujnikami. Nowe rozwiązania pozwoliły zmniejszyć zużycie mocy i koszt systemu.

Badacze przeanalizowali obowiązujące standardy międzynarodowe i zamierzają przetestować system zgodnie z standardami UE określającymi wymagania i próby laboratoryjne dla komponentów alarmów pożarowych i systemów wykrywania pożarów.

Prototypy stworzone przez projekt SMOKESENSE dają jak dotąd obiecującą skuteczność zabezpieczania przed ogniem. Stworzenie w toku prac projektowych innowacyjnych i skutecznych rozwiązań zabezpieczających przed pożarem powinno zwiększyć bezpieczeństwo ludzi i mienia.

opublikowano: 2015-07-22
Komentarze


Polityka Prywatności