Przybrzeżne niziny są zagrożone procesami wpływającymi na poziom wzniesienia gruntu oraz średni poziom morza. Naukowcy finansowani ze środków UE rozszerzyli europejski program obserwacji ziemi (EO) Copernicus, aby objąć nim moduł łączący względne ruchy obu środowisk w celu oceny ryzyka osiadania gruntu.
Grunty znajdujące się na nisko położonych obszarach przybrzeżnych są narażone na osiadanie, zalewanie i ubijanie w wyniku działania różnych procesów naturalnych oraz procesów spowodowanych przez działanie człowieka. Należy do nich zaliczyć ruchy gruntu, usuwanie przez górnictwo leżących głębiej materiałów stanowiących oparcie, pompowanie wód gruntowych, wydobywanie ropy i gazu oraz ubijanie spowodowane zwiększonymi obciążeniami na powierzchni gruntu.
Przy uwzględnieniu nadciągających negatywnych zmian spowodowanych zmianą klimatu i zwiększoną działalnością człowieka naukowcy zainicjowali projekt
SUBCOAST finansowany ze środków UE w celu opracowania usługi prognozowania zagrożeń związanych z osiadaniem. Nowa usługa stworzy kluczowy moduł programu Copernicus (wcześniej nazywanego Globalnym Monitoringiem Środowiska i Bezpieczeństwa (GMES)).
Usługa ta została zaprojektowana z uwzględnieniem potrzeb jej użytkowników w celu odpowiedniej oceny wpływu osiadania na ryzyko powodziowe oraz monitorowania integralności systemów przybrzeżnych barier. W celu zapewnienia kluczowego produktu usługi, naukowcy uczestniczący w projekcie SUBCOAST wdrożyli nową koncepcję opartą na tzw. dynamicznych, cyfrowych modelach wzniesienia (DEM).
Metoda wybrana przez naukowców uczestniczących w projekcie SUBCOAST polegała na ocenie prędkości i wysokości bezwzględnych tam, gdzie dobrze zdefiniowane dane geodezyjne są dostępne zarówno dla poziomu gruntu, jak i morza. Opracowano cyfrowe mapy wzniesienia poprzez połączenie danych satelitarnych z danymi uzyskanymi na powierzchni Ziemi oraz danymi modelowania. Końcowy dynamiczny produkt DEM stanowi wynik intensywnej pracy podczas pilotażowych badań regionu obejmujących różne scenariusze, które mogą okazać się realne na wybrzeżu Europy.
Zaprojektowano prototypowy portal internetowy umożliwiający zainteresowanym osobom przyswojenie danych pochodzących z wielu źródeł. Znajdują się wśród nich dane hydrogeologiczne w połączeniu z trwałymi danymi interferometrii rozproszonej.
Naukowcy uczestniczący w projekcie SUBCOAST bazują na osiągnięciach projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Terrafirma, który wykazał przydatność interferometrii satelitarnej dla oceny zagrożenia przemieszczeniami gruntu. Przeprowadzone przez nich badania skoncentrowały się na rozwoju źródeł danych i udoskonaleniu algorytmów odzyskiwania.
Projekt SUBCOAST poszerzył zakres usług programu Copernicus o usługi przydatne w dalszym wykorzystaniu podczas monitorowania zakresu i wpływu osiadania gruntu na nisko położone regiony przybrzeżne Europy. Regularne pozyskiwanie danych radarowych z satelit EO pomoże osobom zajmującym się zagrożeniem powodziowym w precyzyjnej ocenie wskaźników osiadania, działaniu trudnym do zrealizowania w przeszłości.