Imprezy masowe bardziej bezpieczne

Działania w zakresie polityki zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony w czasie imprez można ujednolicić poprzez stworzenie "izby" bezpieczeństwa dla takich okazji.

Europa to centrum wydarzeń światowej klasy, od międzynarodowych turniejów sportowych po kongresy polityczne. Z uwagi na fakt, że niektóre z tych wydarzeń skupiających tysiące ludzi mogą być celem ataków o charakterze chuligańskim lub terrorystycznym, niezwykle istotne jest, aby zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu THE HOUSE (Enhancing European coordination for National Research Programmes in the area of security at major events) pracowano nad zwiększaniem ochrony w takich kontekstach. Bazując na latach doświadczeń, zacieśniono współpracę między agencjami ochrony zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Inicjatywa zdołała skupić rządowe i policyjne podmioty z kilku krajów.

Projekt, koordynowany przez Międzyregionalny Instytut Narodów Zjednoczonych ds. Badań nad Przestępczością i Wymiarem Sprawiedliwości (United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute (UNICRI)), rozwinął badania nad bezpieczeństwem w zakresie imprez masowych. Powołana została do życia Izba Imprez Masowych (House of Major Events), umożliwiając władzom krajowym na terenie całej Europy wzmocnienie bezpieczeństwa. Obejmowało to sformułowanie narzędzi/metodologii koordynacji (CTM), które poprawiły planowanie, ocenę i szkolenia w tej dziedzinie. Ustanowiono również partnerstwo publiczno–prywatne w celu wzmocnienia ochrony wydarzeń.

Ponadto, zespół projektu opracował wytyczne dla użytkowników końcowych rozwiązań z sektora bezpieczeństwa w zakresie stosowania CTM. Zwiększył on również poziom wiedzy na temat projektu THE HOUSE i jego usług, zachęcając decydentów politycznych do wdrożenia i stosowania CTM.

Od Mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce w roku 2012 po litewską prezydencję w Radzie UE w roku 2013, projekt przetestował swoje wyniki i dokonał walidacji opracowanych narzędzi związanych z bezpieczeństwem. Przedstawił on dziennik europejskich imprez masowych, opracował podręcznik szkoleniowy dla CTM i przygotował zestaw materiałów informacyjnych dla podmiotów zainteresowanych.

Łącznie, projekt THE HOUSE pomógł sformułować wspólne podejście do pilnowania porządku publicznego w Europie w trakcie imprez masowych. W zamierzeniu ma to być trwałe europejskie narzędzie do zwiększania bezpieczeństwa, ułatwiające koordynację, promujące szkolenia i podnoszące poziom wiedzy z zakresu wspólnych podejść do pilnowania porządku publicznego w tej dziedzinie.

data ostatniej modyfikacji: 2015-08-25 14:58:46
Komentarze


Polityka Prywatności