Zwiększenie bezpieczeństwa w Europie

Zagrożenia naturalne i stworzone przez człowieka w Europie wymagają bardziej proaktywnych działań, aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo jej mieszkańców.

Bezpieczeństwu naszej planety zagraża wiele zjawisk, począwszy od zmiany klimatu i ruchów migracyjnych, po terroryzm i broń masowego rażenia. UE patronuje licznym projektom badającym różne zagrożenia bezpieczeństwa. Jedną z takich inicjatyw jest finansowany ze środków UE projekt EU-GRASP (Changing multilateralism: The EU as a global-regional actor in security and peace).

W ramach projektu analizowano kwestie bezpieczeństwa na podstawie studiów przypadków oraz opracowano scenariusze przyszłej polityki UE w sprawie relacji bezpieczeństwa zewnętrznego. Oceniono różne koncepcje bezpieczeństwa, aby zapełnić lukę między teorią a praktyką zarządczą dotyczącą bezpieczeństwa na poziomie unijnym.

Jednym z głównych celów projektu było opracowanie porównywalnej i wyrafinowanej metodologii, wykraczającej poza tradycyjne pojęcie bezpieczeństwa. Innym z celów było opisanie dwustronnej, regionalnej i globalnej współpracy w tym zakresie, w której bierze udział UE. Dzięki pracom prowadzonym w obu tych kierunkach uzyskano bardziej wiarygodne i wszechstronne badania, obejmujące 23 studia przypadków oraz 6 zagrożeń bezpieczeństwa wyselekcjonowanych przez uczestników EU-GRASP. Wśród tematów badań znalazły się konflikty regionalne, terroryzm, rozprzestrzenianie broni masowego rażenia, bezpieczeństwo energetyczne w kontekście zmiany klimatu, poważne naruszenia praw człowieka oraz migracja.

Innym ważnym elementem projektu były prace prognostyczne, identyfikujące kluczowe zmienne, które mogą wpływać na przyszłe multilateralne zarządzanie bezpieczeństwem. Należały do nich warsztaty, mające na celu określenie prawdopodobnych przyszłych scenariuszy, oraz szkolenia dla unijnych prawodawców, poświęcone przedstawieniu implikacji każdego ze scenariuszy dla bezpieczeństwa i polityki.

Ciekawym i bardzo istotnym zagadnieniem jest rola mediów społecznościowych w przemianach politycznych, tak jak to miało miejsce w przypadku Arabskiej Wiosny. Zespół projektu podkreśla znaczenie mediów społecznościowych i blogów dla społeczności i społeczeństwa obywatelskiego, jak i związaną z tym utratę wiarygodności komunikacji odgórnej. Zjawisko to ma ogromny wpływ na formowanie się narodów i upadek dyktatur i już zaczyna zmieniać świat wokół nas.

W sumie w ramach projektu zorganizowano 23 wydarzenia i wydano 134 publikacje, w tym 12 raportów politycznych, 30 dokumentów roboczych, 6 książek oraz wiele artykułów w czasopismach fachowych. Wyniki projektu EU-GRASP będą wspierać procesy decyzyjne w UE oraz ich rolę w zarządzaniu bezpieczeństwem, co pomoże Wspólnocie w udoskonaleniu strategii bezpieczeństwa. To kolejny krok w kierunku bezpiecznej i bardziej stabilnej Europy.

data ostatniej modyfikacji: 2015-09-04 11:45:39
Komentarze


Polityka Prywatności