W ostatnich latach w ramach światowej regulacji stosowania niebezpiecznych chemikaliów i związków powstał globalnie zharmonizowany system klasyfikacji i oznaczania chemikaliów (GHS). Potrzebne są jednak dalsze prace badawczo-rozwojowe, aby ograniczyć negatywny wpływ szkodliwych chemikaliów i produktów na środowisko oraz aby GHS był skuteczny.
W ramach projektu
RISKCYCLE (Risk-based management of chemicals and products in a circular economy at a global scale), finansowanego ze środków UE, specjaliści z różnych krajów świata zdefiniowali wspólnie przyszłe potrzeby badawczo-rozwojowe dotyczące opartego na ryzyku zarządzania niebezpiecznymi chemikaliami.
Projekt RISKCYCLE skupił się przede wszystkim na ekologicznym projektowaniu produktów konsumenckich, a także na ich produkcji, użytkowaniu i ponownym użytkowaniu na skalę globalną. W projekcie wykorzystano metody takie jak ocena cyklu życia, ocena ryzyka, analiza wpływu na środowisko oraz analiza przepływu materiałów.
Uczeni zgromadzili duże ilości danych na temat użycia, zagrożeń, właściwości chemicznych i znakowania oraz dodatków obecnych w ogólnie dostępnych produktach konsumenckich i przemysłowych. Prace koncentrowały się na roli tych dodatków w tekstyliach, urządzeniach elektronicznych, tworzywach sztucznych, wyrobach skórzanych, papierze i smarach, a dla każdej z tych kategorii zidentyfikowano pięć najważniejszych dodatków.
Dane te wprowadzono do bazy dostępnej obecnie na stronie internetowej projektu. Wyniki badań opisano także w dwóch publikacjach książkowych: "Risk-based management of chemical additives I" i II.
Ponadto w ramach projektu RISKCYCLE przeprowadzono szeroko zakrojone warsztaty i posiedzenia, podczas których partnerów zachęcono do wymiany wyników projektu, informacji o instytucjach, dla których pracują, oraz dziedzin pracy. Zespół udostępnił opinii publicznej informacje o zagrożeniach związanych z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i dodatkami do produktów, a także o środkach obniżania ryzyka związanego z tymi substancjami.