Etyczny monitoring

Security cameras, fot. public domain

Systemy monitoringu odgrywają ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa, pomagając w przeciwdziałaniu przestępczości i terroryzmowi. Jeden z niedawnych projektów finansowanych przez UE poświęcony był kwestiom utrzymania prywatności w takich systemach.

Rozwojowi analizy wideo, rozumianej jako analiza strumieni wideo rejestrowanych przez kamery monitoringu, towarzyszy burzliwa debata na temat norm, etyki oraz swobód i potrzeb obywatelskich. W ramach projektu VIDEOSENSE (Virtual centre of excellence for ethically-guided and privacy-respecting video analytics) zajęto się stworzeniem rozwiązania analizy wideo, które pozwoliłoby zapewnić równowagę między bezpieczeństwem a etyką i prywatnością.

W tym celu przedsiębiorstwa i organizacje badawcze zajmujące się etyką, prywatnością i nowymi technikami analizy danych połączyły siły, aby stworzyć zaufaną platformę. Synergiczne i zintegrowane podejście umożliwiło zebranie masy krytycznej czołowych ekspertów i zasobów w celu promowania istotnych postępów w dziedzinie etycznej analizy danych i wideo. We wszystkich działaniach uwzględniano luki w możliwościach i potrzeby bezpieczeństwa od strony technicznej, etycznej i prawnej.

Poczyniono znaczne postępy w zwiększaniu integracji etycznej i promowaniu szkoleń z zakresu etyki, dążąc do urzeczywistnienia wizji prywatności poprzez wspólne projektowanie. Wśród zrealizowanych działań należy wymienić 12 wymian pracowników naukowych w stopniu doktora, delegacje przemysłowe i wymiany badawcze wspomagające wspólne inicjatywy badań. Przeprowadzono między innymi miniprojekty dotyczące kalibracji kamer, ochrony prywatności z uwzględnieniem kontekstu i oceny.

Zorganizowane zostały warsztaty poświęcone projektom pokrewnym oraz spotkanie dotyczące oceny i standardów technologii filtrowania dla zapewnienia prywatności. Odbyły się również odczyty, szkoły letnie i wystąpienia na konferencjach.

Od strony osiągnięć technicznych opracowano, przetestowano i wdrożono nowe lub ulepszone metody oceny filtrów prywatności. Stworzono też i zintegrowano szereg algorytmów, w tym algorytmy do modelowania wyglądu osób, filtrowania danych multimedialnych dla zapewnienia prywatności oraz rozpoznawania i klasyfikowania obiektów na podstawie wzorców zachowania.

Projekt VIDEOSENSE umocnił kontakty wśród krajowych grup badaczy oraz przyczynił się do rozwoju debaty i konkretnych prac z zakresu technologii monitoringu. Realizacja jego celów, czyli tworzenie etycznych, użytecznych i opłacalnych rozwiązań bezpieczeństwa oraz Wirtualnego Centrum Doskonałości, pozwoli w przyszłości zapewniać bezpieczeństwo z poszanowaniem prywatności i etyki.

opublikowano: 2015-10-09
Komentarze


Polityka Prywatności