Interoperacyjne radio dla ratowników

Naukowcy z UE opracowują interfejs dla różnych technologii komunikacyjnych stosowanych przez liczne europejskie służby reagowania kryzysowego. Proponowany system jest interoperacyjny, a zespół przygotował dotychczas jego prototypową architekturę.

Europejskie służby ratownicze używają wielu niezgodnych ze sobą technologii komunikacyjnych, co utrudnia współpracę transgraniczną. Ponadto, różne agencje zainwestowały już duże środki w swoje rozwiązania i mogą nie być zainteresowane finansowaniem nowego, ogólnoeuropejskiego systemu.

Odpowiedzią jest system bramkowy, umożliwiający agencjom dalsze używanie istniejącego sprzętu, ale jednocześnie uzyskanie pełnej interoperacyjności między organizacjami. Stworzenie takiego system zaplanowali uczestnicy projektu HIT-GATE (Heterogeneous interoperable transportable gateway for first-responders), finansowanego ze środków UE. Proponowany system miał płynnie łączyć wiele różnych starszych technologii, a także umożliwiać przyłączanie nowych systemów. Prace liczącego 11 członków konsorcjum prowadzone były od lutego 2012 r. do lipca 2014 r.

Rozpoczęto je od przeanalizowania istniejących materiałów na temat działań grup ratowniczych, scenariuszy i ćwiczeń. Badacze zajmowali się kwestiami interoperacyjności, w tym problemami prawnymi, operacyjnymi i technicznymi. Oceniono między innymi komponenty sprzętowe.

Następnie, określono pierwszą wersję architektury wysokiego poziomu, typu TISPAN. Była ona zgodna z architekturą sieci LTE i nadawała się do przyłączenia do aktualnie używanych sieci LTE 4G.

W ramach projektu HIT-GATE przeprowadzono także przygotowania do fazy demonstracyjnej, zaplanowanej na drugi okres sprawozdawczy.

Owocem projektu jest system bramkowy umożliwiający płynną współpracę między starszymi i nowszymi sieciami komunikacji ratowniczej.

opublikowano: 2015-10-29
Komentarze


Polityka Prywatności