Pomóc zwykłym obywatelom w pomaganiu służbom ratowniczym

Naukowcy z UE opracowują system informacyjny umożliwiający uczestnictwo zwykłych obywateli w działaniach ratowniczych. Dotychczas zespół zidentyfikował użytkowników systemu i opracował wymagania, co pozwoli na zaprojektowanie i przetestowanie prototypowych narzędzi crowdsourcingowych.

W czasie sytuacji kryzysowych obywatele najczęściej znajdują się na miejscu zdarzenia, nierzadko w dużej liczbie. Mogą oni pomóc służbom ratowniczym, szybko reagując i przyczyniając się do ratowania życia ludzkiego.

Jednak służby ratownicze korzystają z pomocy zwykłych obywateli w sposób niewystarczający. Finansowany ze środków UE projekt ATHENA (Athena) ma na celu promowanie i wspieranie etycznego uczestnictwa obywateli w działaniach ratowniczych w oparciu o narzędzia komputerowe z zakresu mediów społecznościowych i urządzenia mobilne. Badacze przygotują też wytyczne dotyczące najlepszych praktyk. Opracowywane narzędzia powinny umożliwić skuteczne gromadzenie, analizę i rozpowszechnianie informacji o zdarzeniu. Efektem będzie poprawa bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych oraz podczas prowadzenia działań poszukiwawczo-ratunkowych. Prace konsorcjum złożonego z 14 podmiotów przewidziano na trzy lata, do końca 2016 r.

W pierwszym okresie sprawozdawczym między innymi zidentyfikowano grupy użytkowników w oparciu konsultacje z zainteresowanymi stronami. Następnie zapytano tych użytkowników o ich wcześniejsze doświadczenia z mediami społecznościowymi. Seria warsztatów pomogła w określeniu wymagań użytkowników.

Wstępne informacje zwrotne wykorzystano w projektowaniu prototypów przeznaczonych do dalszego udoskonalenia z udziałem użytkowników. Zidentyfikowano także ograniczenia prawne i etyczne dotyczące prowadzonych prac, a także ograniczenia wpływające na zdolności poznawcze w wysoce stresujących sytuacjach. Dokonano przeglądu piśmiennictwa z tej dziedziny, przygotowując zbiór wytycznych dotyczących najlepszych praktyk.

Efektem pierwszego roku prac jest opracowanie kilku prototypowych wersji oprogramowania, w tym narzędzi crowdsourcingowych i aplikacji do tworzenia map sytuacji kryzysowej. Przygotowano także różne scenariusze testowe, które zostaną poddane próbom na prototypach drugiej generacji.

Uczestnicy projektu ATHENA planują stworzenie narzędzi komputerowych umożliwiających wykorzystanie obywateli w działaniach ratowniczych. Rozwiązanie to pomoże poprawić skuteczność reagowania kryzysowego.

opublikowano: 2015-11-10
Komentarze


Polityka Prywatności