Zespół badaczy europejskich zajął się analizą praw obywatelskich w kontekście monitoringu, koncentrując się na kwestiach odpowiedzialności i prywatności. Rozpoczęto badania nad odpowiednią platformą i narzędziem do zarządzania, przygotowując się do planowanych demonstracji.
Rosnącym możliwościom monitoringu towarzyszą coraz poważniejsze
zastrzeżenia co do potencjalnych nadużyć. Konieczne jest uchwycenie
równowagi między problematycznymi kwestiami, po części poprzez
zdefiniowanie praw.
Dostarczenie takiej definicji przyjęto za cel finansowanego ze środków UE projektu
PARIS (Privacy preserving infrastructure for surveillance). Konsorcjum złożone z ośmiu członków zajęło się stworzeniem i zademonstrowaniem nowej infrastruktury monitoringu, która pozwoliłaby chronić prawa obywateli do prywatności, sprawiedliwości i wolności. W infrastrukturze zostanie uwzględniony dynamiczny charakter takich praw.
Badacze wykorzystają podejście metodologiczne, koncentrując się na dwóch kwestiach: odpowiedzialności i procesie projektowania systemów monitoringu uwzględniającym ochronę prywatności. Ponadto, będą analizowane dwa przypadki użycia. Pierwszy dotyczy danych zarchiwizowanych z wykorzystaniem technik wyszukiwania wideo, a drugi danych z wbudowanych czujników biometrycznych. Prace projektu PARIS będą prowadzone przez trzy lata, od początku 2013 r. do końca 2015 r.
Partnerzy projektu wywodzą się z różnych środowisk, toteż pierwszym etapem prac była wymiana informacji o różnych podejściach do prywatności. Dzięki temu wypracowano wspólną wizję.
Inne prace w okresie sprawozdawczym dotyczyły pięciu celów projektu, szczególnie w zakresie stworzenia ram socjoetycznych, prawnych i technicznych (SALT). Poczyniono też postępy w identyfikowaniu wymagań względem narzędzia do zarządzania platformą SALT i doprecyzowano koncepcję zgodności procesów. W toku prac zidentyfikowano też niezbędne rozwiązania demonstracyjne oraz opisano sposób integracji platformy w kolejnych fazach projektu.
Zajmowano się też działaniami administracyjnymi i popularyzatorskimi.
Prace realizowane w ramach projektu PARIS wspomagają tworzenie zaproponowanej platformy obejmującej kwestie praw i etyki w zastosowaniu do monitoringu.