Udoskonalenie usług obserwacji Ziemi w zarządzaniu kryzysowym

W ramach wcześniejszych unijnych projektów zidentyfikowano usługi obserwacji Ziemi (EO) wspierające operacje wywiadowcze, wczesne ostrzeganie i zarządzanie kryzysowe pozwalające na zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Uczestnicy unijnej inicjatywy opracowują i udoskonalają te usługi, tak aby stały się one w pełni sprawne.

Dzięki wcześniej realizowanym projektom z dziedziny bezpieczeństwa, takim jak G-MOSAIC, opracowano technologicznie niedojrzałe geoprzestrzenne usługi zarządzania kryzysowego i określono związane z nimi luki. Potrzebne są dalsze prace badawczo-rozwojowe, aby przekształcić je w działające produkty i usługi.

W oparciu o wnioski i wyniki wcześniejszych inicjatyw, uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu G-SEXTANT (Service provision of geospatial intelligence in EU external actions support) zajęli się lukami dotyczącymi technologii i zarządzania, aby opracować ustandaryzowane portfolio produktów i usług EO.

Ogólnym celem jest zaspokojenie potrzeb unijnych użytkowników usług działania zewnętrznego i interesariuszy, takich jak europejska usługa działania zewnętrznego (EEAS), w zakresie informacji geoprzestrzennych. Obejmują one mapowanie i produkty EO gotowe do zastosowania w sytuacjach kryzysowych.

W tym celu partnerzy projektu przeprowadzą demonstracje sześciu najważniejszych scenariuszy obejmujących usługi z zakresu bezpieczeństwa: klęski humanitarne i żywiołowe, konflikty o ziemię, badania jądrowe, monitorowanie nielegalnych upraw oraz nadzorowanie granic poza UE. Wszystkie rezultaty projektu będą uwzględniały opinie użytkowników, aby usprawnić działanie projektów i usług EO.

W pierwszym okresie sprawozdawczym zdefiniowano scenariusze bezpieczeństwa użytkowników. W połowie 2013 r. rozpoczęto dostarczanie wstępnych usług i przyjmowanie wniosków od użytkowników. Usługi te, które zakończyły działanie z końcem 2014 r., objęły reagowanie na różne rodzaje zdarzeń oraz reagowanie okresowe i nieuzależnione od zdarzeń. Trwa opracowywanie narzędzi technologicznych i studiów tematycznych dla każdego ze scenariuszy.

Prace prowadzone w ramach projektu G-SEXTANT pomagają w stworzeniu funkcjonalnych produktów i usług, które ułatwią analizowanie satelitarnych danych EO. Skorzysta na tym branża bezpieczeństwa, a także europejscy obywatele, którzy będą lepiej chronieni.

data ostatniej modyfikacji: 2015-12-02 10:48:45
Komentarze


Polityka Prywatności