Niedostatki aktualnych systemów testowania bezpieczeństwa pożarowego doprowadziły do stworzenia bardziej elastycznych rozwiązań. W ramach unijnej inicjatywy opracowywane są metodologie i narzędzia, które pomogą przygotować odpowiednie metody.
Wiele testów pożarowych jest opartych na kodeksach budowlanych,
określających wymagania konstrukcyjne zależnie od zastosowanych
materiałów i obowiązujących norm a nie w oparciu o kryteria wydajności.
Testy te dostarczają inżynierom tylko informacji o pozytywnym lub
negatywnym wyniku i nie umożliwiają ciągłej oceny wydajności konstrukcji
pod względem bezpieczeństwa pożarowego.
W tym kontekście, w ramach projektu
FIRE TOOLS (Simulation of fire technical properties of products and construction barriers to support efficient product development in industry), finansowanego ze środków UE, opracowywana jest nowa metodologia i narzędzia do zastosowania w opartym na wydajności projektowaniu konstrukcji odpornych na działanie ognia.
Aby zrealizować to założenie, pięciu początkujących badaczy (ESR) odbywa szkolenie mające na celu rozwijanie inżynierii bezpieczeństwa pożarowego, pokonanie problemów dotyczących innowacyjnych metod symulacji pożarów oraz zniesienie barier utrudniających współpracę miedzy przemysłem i nauką. Projekty badawcze skupiają się na tworzeniu metodologii predykcyjnych dotyczących różnych właściwości związanych z ogniem, w tym materiałów stałych i kompozytowych stosowanych w produktach budowlanych, ich zawartości i barier.
Prace rozpoczęto od przeanalizowania aktualnego stanu badań i zidentyfikowania luk w bieżących działaniach związanych z modelowaniem. Badacze ESR przygotowali szczegółowy raport w oparciu o wyniki tych analiz.
Dotychczas uczeni zajmowali się poziomem kompozytów i systemów. ESR kierują swoją uwagę na uzyskanie podstawowych parametrów materiałów w małej skali. Parametry te są potrzebne do przewidywania właściwości materiałów budowlanych, produktów i barier w zakresie ogniotrwałości.
Podsumowując, projekt FIRE TOOLS przyczyni się do szerszego zastosowania opartych na wydajności rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Pozwoli to na usunięcie barier występujących w aktualnie obowiązujących kodeksach budowlanych.