Ochrona pogranicza to jedno z najważniejszych wyzwań z zakresu bezpieczeństwa, przed jakimi stoi Europa. Opracowanie praktycznych metod wykrywania ukrytych osób i nielegalnych substancji na granicach ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania terroryzmowi.
Ze względu na wzrost zagrożeń terrorystycznych w obszarach miejskich, UE pracuje nad stworzeniem przydatniejszej i bardziej skutecznej strategii zwalczania terroryzmu. Końcowy system TACTICS zminimalizuje ryzyko dla cywili i usprawni działania antyterrorystyczne na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.
W ramach europejskiego projektu stworzono nadmuchiwaną zaporę, która powstrzyma wody powodziowe. Wyniki testów trzech prototypów z powodzeniem zademonstrowały zasadę działania automatycznego i przenośnego urządzenia do ochrony przeciwpowodziowej.
Zaproponowano zaawansowane narzędzia, które pozwolą uchwycić odpowiednią równowagę między prywatnością a bezpieczeństwem. Decydenci polityczni i służby policyjne mogą mieć swój udział w osiągnięciu tego celu.
Coraz większa liczba zagrożeń skierowanych przeciwko Europie i jej obywatelom wymaga upowszechnienia kamer monitoringu i innych metod monitorowania. W ramach jednej z inicjatyw europejskich opracowano nowoczesne techniki automatycznego wykrywania, aby lepiej chronić ludzi oraz mienie publiczne i prywatne.
Zestaw innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie systemów ma wpłynąć na zmniejszenie stresu wśród załóg kabiny pilota, dzięki czemu poziom bezpieczeństwa w sektorze lotniczym podniesie się o kolejny szczebel wyżej.
Jedna z inicjatyw europejskich zajęła się dodatkowym zwiększeniem bezpieczeństwa podróży lotniczych poprzez usprawnienie procesów certyfikowania nowych systemów bezpieczeństwa i procedur kontroli lotów.
Rozkład przestrzenny pęknięć sejsmicznych podczas ogromnych trzęsień ziemi jest zależny przede wszystkim od czynników strukturalnych. W ramach prowadzonego w UE badania analizowano różne strefy subdukcji, aby udokumentować zmiany strukturalne, które mogą wpływać na pęknięcia sejsmiczne podczas ogromnych trzęsień ziemi.
Wywołane przez człowieka czy też będące dziełem natury, osuwiska mogą mieć poważne następstwa społeczne i gospodarcze. Powodowane przez nie szkody mogą prowadzić do sytuacji kryzysowych, podczas których dochodzi do przerwania sieci transportowych, co uniemożliwia odpowiednie reagowanie.
Częstotliwość katastrof naturalnych w Europie wzrasta. Naukowcy z UE pracują nad nowoczesnymi narzędziami do mapowania, aby lepiej przygotować się do skutków tak ekstremalnych zjawisk i móc je łagodzić.
Dla partnerów projektu INCREO, dofinansowanego ze środków 7PR, kto zawczasu ostrzeżony, ten na czas uzbrojony – celem projektu jest ograniczanie skutków katastrof i umożliwianie lepszego przygotowywania się do nich dzięki mapowaniu ryzyka i słabych punktów.
Europejczycy nie tylko korzystają z dofinansowanych ze środków unijnych inicjatyw na rzecz zapobiegania powodziom, ale mogą także sami stanowić integralną część ich sukcesu. Za doskonały przykład może posłużyć realizowany obecnie projekt WESENSEIT, który ma powierzyć obywatelom monitorowanie własnego środowiska i informowanie o jego stanie.
Sytuacje kryzysowe, takie jak na przykład przerwa w dostawie energii elektrycznej w całej UE czy transgraniczna powódź w Holandii i Niemczech, mogą pociągać za sobą niszczycielskie reperkusje. Specjaliści od zapobiegania kryzysom opisują nieprzewidziany ciąg wypadków, który może nastąpić w wyniku takich zdarzeń jako efekt kaskadowy. Dobrze znanym przykładem takiego efektu jest stopienie rdzeni reaktorów jądrowych w Fukushimie w Japonii po tym, jak w elektrownię uderzyło tsunami, które z kolei zostało wywołane przez trzęsienie ziemi.