Zespół jednego z finansowanych przez UE projektów wykonał ważny krok w kierunku osiągnięcia większego stopnia zrównoważenia przemysłu oponiarskiego dzięki opracowaniu pierwszego na świecie materiału na bazie zrównoważonej sadzy (ang. sustainable carbon black, sCB) w prawdziwie zamkniętym procesie.
Zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu OPERANDUM prezentuje rozwiązania oparte na zasobach przyrody, które pozwalają na ograniczanie zagrożeń związanych z klimatem, inspirując ludzi do podejmowania działań.
Woda pokrywa dwie trzecie powierzchni Ziemi, a jej ilość spokojnie wystarczyłaby do zaspokojenia potrzeb każdego człowieka, gdyby tylko nie była tak słona. Zmiana klimatu i wzrost liczby ludności zwiększają obciążenie tradycyjnych źródeł wody, jednak odsalanie wody morskiej to wciąż mrzonka – nasz ekspert wyjaśnia dlaczego.
Według nowego badania pierwsza faza lockdownów w Europie spowodowana pandemią COVID-19 prawdopodobnie pomogła uniknąć śmierci setek ludzi dzięki mniejszemu zanieczyszczeniu powietrza.
W ramach wspólnych wysiłków opartych na badaniach naukowych oraz innowacjach Komisja Europejska łączy wszystkie zasoby niezbędne do poprawienia stanu oceanu, europejskich mórz, a także wód przybrzeżnych i śródlądowych. Pakiet informacji Synergy Info Pack opublikowany w serwisie CORDIS przedstawia projekty realizowane w całej Europie, których celem jest przyspieszanie prac w zakresie odtwarzania naszych oceanów i zasobów wodnych.
Czy modele biznesowe, w których usługa magazynowania energii z użyciem odnowionych akumulatorów jest oferowana odbiorcy komercyjnemu, są możliwe do zrealizowania z ekonomicznego i technicznego punktu widzenia? Zespół finansowanego ze środków UE projektu twierdzi, że tak, wskazując na instalację fotowoltaiczną w Belgii.
Jak poprawić rentowność rodzinnych gospodarstw w Irlandii? W jaki sposób można zachęcić młodsze pokolenie do zaangażowania się w rozwijanie rodzinnego interesu? Zespół, który zrealizował pewne finansowane przez UE badanie, znalazł odpowiedź na te pytania – rolnictwo ekologiczne.
Gniazdka elektryczne w naszych domach bezproblemowo zasilają nawet najbardziej prądożerne urządzenia, takie jak piekarniki elektryczne czy klimatyzatory. Dlaczego zatem naładowanie akumulatora telefonu trwa tak długo? Zapytaliśmy o to Marię Rosę Palacin – prawdziwą specjalistkę zajmującą się akumulatorami.
Wspierani przez UE naukowcy zbadali różne ekologiczne praktyki zarządzania w szkockich gospodarstwach hodowlanych i ustalili, że zastosowanie takich praktyk może przyczynić się do zwiększenia zysków gospodarstw nawet o 7 %.
Wspierane przez UE konsorcjum łączy pompy ciepła i panele fotowoltaiczne w celu bardziej efektywnego wykorzystania energii w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.
Niedawno przeprowadzone badania dowodzą, że do 2050 roku ponad połowa infrastruktury zlokalizowanej na wybrzeżu Arktyki pokrytym wieczną zmarzliną może ulec uszkodzeniu.
Według wyników badania dawnego klimatu spadek poziomu CO2 w atmosferze spowodował obniżenie temperatur w południowo-wschodniej Australii w okresie od 41 do 33 mln lat temu.
W ramach pewnego finansowanego ze środków UE projektu uruchomiono pierwszą otwartoźródłową aplikacja na smartfony, która pomaga naukowcom w monitorowaniu problemu wysychania rzek i strumieni w Europie i Ameryce Południowej.
Finansowani przez UE naukowcy wykorzystali symulację komputerową do badania właściwości aktywnych układów szklanych i ich zachowania pod wpływem naprężeń.
Zespół wspieranego przez UE projektu przygotował zestawienia informacji na temat rachunkowości (rozliczania) kapitału naturalnego (ang. natural capital accounting, NCA) w 10 europejskich krajach.
Na Karaibach działa już przełomowe rozwiązanie – powietrzny system generowania energii wiatrowej. Koncepcja ta pokazuje, w jaki sposób w miejscach oddalonych od innych skupisk ludzkich można wprowadzać do sieci energetycznych systemy generujące tańszą energią odnawialną. Jednocześnie jest to poważny krok w stronę przyspieszenia transformacji energetycznej.
Spektakularny widok setek rozpalonych pochodni na polach jest wyrazem tego, jak wiele winiarze są w stanie zrobić, aby uratować swoje uprawy. Lepsze zrozumienie tego, jak dochodzi do powstawania ujemnych temperatur, może przyczynić się do stworzenia lepszych rozwiązań.
Wspieranym przez UE naukowcom udało się wydrukować przestrzennie mikroskopijne czujniki gazu, które naśladują mechanizmy zmiany koloru zaobserwowane u pawi. Czujniki reagują optycznie na śladowe ilości gazu w domach, miejscach pracy i samochodach.
Zintegrowane modele oceny wpływu łączą istotne elementy klimatu, gospodarki, systemów energetycznych oraz użytkowania gruntów i wody w spójne ramy modelowania. Zespół finansowanego ze środków UE projektu NAVIGATE zamierza zwiększyć możliwości zintegrowanych modeli oceny wpływu w dwóch istotnych obszarach, by wesprzeć procesy kształtowania i oceny skutecznych polityk klimatycznych.
Pod porozumieniem paryskim podpisało się 191 sygnatariuszy deklarujących współpracę w zakresie przeciwdziałania zmianie klimatu. Działań mających na celu realizację założeń tego traktatu nie można jednak przeprowadzić bez pomocy podmiotów, których będą one dotyczyć. Zespół finansowanego ze środków UE projektu PARIS REINFORCE umacnia legitymację polityki klimatycznej, wprowadzając innowacyjne ramy włączenia interesariuszy w proces jej kształtowania.