Klimat i środowisko

Source
Międzynarodowe konsorcjum ukończyło projekt systemu cumowania w pojedynczym punkcie (ang. single-point mooring, SPM) dla unoszących się na wodzie turbin wiatrowych.
Jak będzie wyglądał pierwszy w Europie prom napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi? Zespół unijnego projektu HySeas III testuje obecnie kluczowe komponenty statku i już opublikował pierwsze zdjęcia jednostki.
Pszczoła miodna zajmuje ważne miejsce w zbiorowej wyobraźni jako gatunek szczególnie zagrożony wyginięciem, ale prawda jest taka, że mamy do czynienia z zanikiem populacji także wielu innych gatunków zapylających. Dzikie pszczoły, motyle, chrząszcze, muchówki i inne owady odgrywają istotną rolę w ekosystemach, jednak są one nieustannie narażone na liczne zagrożenia związane z utratą siedlisk, stosowaniem pestycydów i zmianą klimatu.
W ramach jednego z projektów finansowanych ze środków UE naukowcy po raz pierwszy hodują razem soliród i cefale w eksperymencie z zakresu akwaponiki. Badają też wzrost serioli olbrzymiej hodowanej w klatkach morskich.
Z przeprowadzonego niedawno badania wynika, że przenoszone przez wiatr aerozole żelaza z pożarów, które dotknęły Australię w latach 2019–2020, mają związek z zakwitem planktonu na olbrzymią skalę, jaki zaobserwowano na Ocenie Południowym. Odkrycie to rodzi nowe pytania dotyczące absorpcji węgla przez oceany.
Dzięki wsparciu Unii Europejskiej zespół naukowców i badaczy opracowuje innowacyjny czujnik fotoniczny, który pozwoli na szybką i niezawodną kontrolę bezpieczeństwa żywności w europejskich łańcuchach produkcji i dystrybucji owoców i warzyw.
Autorzy nowego badania przeanalizowali korzyści dla klimatu i jakości powietrza wynikające z usuwania metanu z atmosfery – jest to istotne podejście uzupełniające obecne działania na rzecz ograniczenia emisji CO2.
Oto dwójka spośród najlepszych tegorocznych innowatorów finansowanych przez UE: fińska firma MetGen, zdobywca głównej nagrody Grand Prix, oraz C2CA Technology z Niderlandów, zwycięzca w kategorii Zrównoważone Technologie.
Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się wytworzyć stabilny dwuwymiarowy związek krzemu, który pozwoli na zastosowanie tego pierwiastka na nowe sposoby w dziedzinie chemii molekularnej.
Pionierskie prace z zakresu fizyki układów złożonych prowadzone przez niemieckiego uczonego zajmującego się opracowywaniem modeli klimatycznych Klausa Hasselmanna i włoskiego fizyka teoretycznego Giorgio Parisiego zostały nagrodzone Noblem w dziedzinie fizyki. Uczeni podzielą się nagrodą z amerykańskim klimatologiem Syukuro Manabe.
Nowe badania opublikowane w czasopiśmie „Nature Climate Change” i wspierane przez finansowany ze środków UE projekt TiPES podkreślają, że system prądów atlantyckich – którego częścią jest Prąd Zatokowy – wydaje się wykazywać wyraźne oznaki niestabilności i potencjalnego załamania. Gdyby tak się stało, miałoby to znaczny wpływ na ochłodzenie klimatu w Europie.
Finansowany przez UE zespół opracował innowacyjną technologię prowadzenia akwakultury precyzyjnej, dzięki której osoby prowadzące gospodarstwa morskie będą w stanie przewidywać zdarzenia wpływające na jakość wód i przez to mające wpływ na hodowlę muli i ostryg, w skrajnych przypadkach wymuszających jej zamknięcie.
Hybrydowa platforma pływająca zbudowana z betonu i tworzywa sztucznego została zatwierdzona do użytku wraz z komponentami jako technologia do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
Mieszkańcom portugalskiego miasta Porto pomaga się w tworzeniu własnego kompostu, a uczeni analizują metabolizm miejski, by wspomagać przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Testy wykazują pozytywne wyniki ługowania glinu i wapnia z anortozytu, co sugeruje, że skała ta może mieć w przyszłości zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego pozyskiwania glinu.
Naukowcy wykorzystali cechę, która zwykle utrudnia projektowanie lekkich i niezawodnych konstrukcji stalowych, przekształcając ją w mechanizm, dzięki któremu metal stał się bardziej odporny na pękanie spowodowane wodorem.
W obecnych metodach prognozowania nie jest uwzględniany postęp technologiczny w dziedzinie technologii energetycznych, dlatego przewidywane koszty są wyższe od rzeczywistych.
Naukowcy szacują, że działania mające na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu znacznie poniżej 2 °C spowodowałyby do roku 2050 wzrost zatrudnienia w sektorze energetycznym z 18 do 26 milionów osób.
Innowacyjny mobilny system kontroli przepływu energii elektrycznej zainstalowany w bułgarskiej sieci przesyłowej zwiększa wykorzystanie energii odnawialnej i usprawnia przepływy transgraniczne między Bułgarią i Rumunią.
Mieszkańcy Cardiff, zaniepokojeni dużym natężeniem ruchu na swojej ulicy mieszkaniowej, wykorzystali dostarczone w ramach finansowanego ze środków UE projektu czujniki, aby zwrócić uwagę lokalnych władz na poważny problem.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności