Klimat i środowisko

Source
W ramach wspieranego przez UE projektu VALID odbywają się warsztaty prezentujące postępy w zakresie testów hybrydowych na potrzeby konwersji energii fal.
22 marca to Światowy Dzień Wody ONZ, więc ten odcinek podcastu CORDIScovery jest poświęcony wodzie: jej jakości i bezpieczeństwie zasobów. Wespniemy się na himalajskie szczyty i poznamy sekretne życie ślimaków słodkowodnych, by zbadać cykle wodne oraz najnowsze techniki monitorowania zanieczyszczeń.
Finansowany ze środków UE projekt ma na celu umożliwienie europejskim gospodarstwom domowym i przemysłowym odbiorcom energii radykalną zmianę sposobu jej wykorzystania.
Naukowcy dowodzą, że istnieje wyraźny związek między wylesianiem a spadkiem sumy regionalnych opadów w strefach zwrotnikowych.
Dziesiątki miast w Europie podejmują bezprecedensowe działania mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej.
W celu poszerzenia naszej wiedzy na temat prądów i ekosystemów południowego Atlantyku na jego pełnej głębokości umieszczono dwie specjalne cumy.
Niedawno odkryto nieznane wcześniej właściwości hubiaka pospolitego, które otwierają drogę do opracowania biodegradowalnych zamienników tworzyw sztucznych i innych stosowanych obecnie materiałów.
W ramach projektu finansowanego ze środków UE wdrażany jest system autonomicznych robotów do usuwania odpadów z powierzchni i dna oceanów.
Jakie jest zadanie interesariuszy na temat unijnych programów w zakresie badań naukowych i innowacji? Aby je poznać, rozpoczęto konsultacje publiczne.
Unijni badacze prowadzą testy prototypowego silnika hybrydowego, który stanowi niezwykle ważny krok w kierunku realizacji ich celu, jakim jest wyznaczenie nowych norm zużycia paliwa i emisji zanieczyszczeń w hybrydowych układach napędowych typu plug-in.
Nowe badanie słynnego obrazu Rembrandta „Straż nocna” zaowocowało niespodziewanym odkryciem pewnego związku ołowiu. Badacze próbują ustalić, jak się tam znalazł.
Otwarte zaproszenie ogłoszone w ramach pewnego unijnego projektu daje firmom z sektora MŚP i innym podmiotom działającym na rynku szansę na przygotowanie opracowanych przez siebie technologii i rozwiązań pochodzenia biologicznego do wprowadzenia na rynek.
Od wyzwań dla studentów do wykonywanych w technologii druku 3D miedzianych komponentów akceleratorów cząstek – oto działania, które realizuje unijny projekt I.FAST.
W nowej pracy naukowej nakreślono możliwości, wyzwania i strategie polityczne związane z usługami ekosystemów leśnych Europy.
Z nowej analizy politycznej wynika jasny wniosek – poprawa sytuacji w zakresie różnorodności biologicznej jest możliwa tylko wówczas, gdy praktyki przekładające się na jej wzrost w gospodarstwach rolnych zaczną przynosić korzyści finansowe rolnikom.
W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu ogłoszono pierwsze z dwóch otwartych konkursów dla przedsiębiorstw zainteresowanych opracowaniem materiałów biopochodnych. Jedną z korzyści dla zwycięzców będzie dostęp do najnowocześniejszych technologii, które pomogą im dbać o innowacyjność i opracowywać nowatorskie produkty.
Zespół pewnego finansowanego przez UE projektu zarezerwował dwa stanowiska testowe na otwartych wodach, aby zaprezentować wybrane prototypy konwerterów energii fal (ang. wave energy converter, WEC) w 2025 roku.
Zespół wspieranego przez Unię Europejską projektu przygotowuje się do przetestowania nowego rozwiązania hybrydowej mikrosieci energetycznej w Hiszpanii.
Błysk aluminium towarzyszy nam na każdym kroku – wykorzystujemy ten materiał do wytwarzania wielu produktów codziennego użytku, od puszek na napoje, aż po samochody. Zapytaliśmy metalurga Caspera van der Eijka, co sprawia, że glin – bowiem taka jest chemiczna nazwa aluminium – jest na wagę złota.
W ramach wspieranego przez UE projektu poszukiwane są innowacyjne rozwiązania, które sprawią, że miejskie systemy żywnościowe będą bardziej zrównoważone.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności