Uruchomiony w maju 2019 r. projekt E-SHAPE to pierwsza tego typu inicjatywa łącząca zasoby zgromadzone podczas kilkudziesięciu lat prowadzenia obserwacji Ziemi w ramach programów finansowanych ze środków publicznych oraz możliwości szybko rozwijającej się technologii usług w chmurze. Takie połączenie pozwoli zwiększyć potencjał Europy w zakresie jej wkładu w rozwój Globalnej Sieci Systemów Obserwacji Ziemi.
Konsorcjum projektu Ground Truth angażuje obywateli w działania związane z monitorowaniem środowiska dzięki tworzeniu obserwatoriów obywatelskich w Europie i Afryce, tym samym przyczyniając się do zwiększenia udziału lokalnych społeczności w procesie podejmowania decyzji.
Korzyści i szanse związane z wykorzystaniem rozwiązań opartych na zasobach przyrody (ang. nature-based solution, NBS) do walki z globalnymi i społecznymi problemami nigdy nie były bardziej istotne i potrzebne niż dziś.
Finansowany przez UE zespół specjalistów stworzył nowatorską, niedrogą technologię produkcji wodoru za pomocą elektrolizy.
Zwycięzcą irlandzkiego konkursu NEWBIE Farm Entrant Competition w 2019 roku został rolnik z Galway, który urozmaicił swoją działalność i założył hodowlę ślimaków.
Nowe badanie ujawniło, że szczeliny w czapie lodowej lądolodu grenlandzkiego wtłaczają ogromne ilości wody pod lód, co istotnie wpływa na dynamikę lądolodu.
Zespół naukowców finansowanych przez Unię Europejską opracował nowe biodegradowalne pojemniki na rynek kosmetyków organicznych.
28. Europejska Konferencja i Wystawa o Biomasie (EUBCE 2020) będzie poświęcona tematyce bieżących wyzwań dotyczących biomasy i biogospodarki, a także ich zastosowań. Ze względu na Covid-19 konferencję organizowaną w Marsylii przełożono na termin 6–9 lipca (zamiast 27–30 kwietnia). Świadomi epidemii koronawirusa, postanowiliśmy przenieść wydarzenie, by zapewnić optymalny komfort wszystkim uczestnikom i zaangażowanym osobom.
Według nowego badania stężenie cząstek zanieczyszczeń powietrza wzdłuż dróg może zostać zmniejszone o ponad połowę za pomocą żywopłotu.
W przeprowadzonym niedawno teście biopaliw samochód zasilany paliwem na bazie wodorostów osiągnął prędkość 80 km/h.
Partnerzy finansowanego przez UE projektu twierdzą, że opracowali solidną metodologię i narzędzia do zaprojektowania niemal całkowicie bezemisyjnego samolotu przeznaczonego dla niewielkich lotnisk.
W ramach inicjatywy UE opublikowano sprawozdanie na temat przyjętych rozwiązań i zaleceń dotyczących problemów środowiskowych związanych z wytwarzaniem energii geotermalnej.
Finansowana ze środków UE aplikacja na smartfony przyczyni się do powstania nowych usług mobilności i innowacyjnych polityk transportowych.
W ramach sfinansowanej przez UE inicjatywy skutecznie wdrożono technologię wychwytywania dwutlenku węgla w pilotażowej cementowni w Belgii.
Naukowcom udało się zaobserwować aktywność sejsmiczną za pomocą przewodu światłowodowego łączącego farmę wiatrową na Morzu Północnym z brzegiem.
W ramach inicjatywy finansowanej z funduszy Unii Europejskiej powstaje strategia badawcza, której celem jest reakcja na wyzwania dotyczące środowiska naturalnego i która przyniesie wielorakie korzyści.
Pewna unijna inicjatywa znacząco przyczynia się do ograniczenia użycia zasobów kopalnych i złagodzenia efektu cieplarnianego dzięki wykorzystaniu dwutlenku węgla (CO2) jako surowca w szerokiej gamie produktów.
Naukowcy opracowali innowacyjną metodę pozwalającą na rozkład politereftalanu etylenu (PET) występującego w plastikowych butelkach i tkaninach w celu jego ponownego wykorzystania w różnych produktach.
Finansowana przez UE inicjatywa pomoże w lepszym dopasowaniu dostaw energii do zapotrzebowania na nią dzięki kooperacyjnemu rozwiązaniu w zakresie zarządzania zapotrzebowaniem na energię.
Naukowcy opracowali metodę, dzięki której mogą mapować przyrost masy lodowców w okresach zimowych oraz ich topnienie w cieplejszych okresach. Dane te mogą zostać wykorzystane do przewidywania wzrostu poziomu mórz i oceanów.