Klimat i środowisko

Source
Nowe dane dotyczące rozmieszczenia i powierzchni lasów wodorostów w Skandynawii stanowią punkt odniesienia dla oceny przyszłych zmian zachodzących na szeroką skalę.
Jak poradzą sobie koralowce żyjące w głębinach oceanów w nadchodzącej przyszłości? Dane opracowane na podstawie ostatniego dużego globalnego ocieplenia sprzed kilku tysięcy lat stanowią dla naukowców pewną wskazówkę.
Badanie realizowane dzięki wsparciu UE pokazuje, że zmiany klimatyczne spowodują wzrost cen pszenicy i zmniejszenie plonów w niektórych obszarach na świecie.
Dzięki wsparciu inicjatywy finansowanej z budżetu Unii Europejskiej opracowano strategię zaangażowania społecznego, w ramach której blisko setka młodych wolontariuszy zajęła się sprzątaniem dwóch plaż na karaibskiej wyspie Sint Maarten usuwając z nich ponad tonę śmieci.
W najnowszym badaniu naukowcy analizują sposób, w jaki samonapędzający się mechanizm nazywany zamknięciem poznawczym hamuje procesy zmian i zmniejsza prawdopodobieństwo wprowadzenia dywersyfikacji upraw przez rolników.
Co utrudni w przyszłości zrównoważone zarządzanie europejskim rybołówstwem? Wspierane przez UE badanie opinii zainteresowanych stron z sektora rybołówstwa dostarcza odpowiedzi na to pytanie.
Projekt AquaVitae wykorzystuje wiele narzędzi w celu zwiększenia produkcji uchowców, glonów oraz ostryg w Oceanie Atlantyckim. Wśród nich można wymienić między innymi warsztaty i badania ankietowe.
Ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz bardziej powszechne i występują z rosnącą częstotliwością. W ramach przeprowadzonego niedawno badania naukowcy przyjrzeli się bliżej przyczynom braku skuteczności zarządzania ryzykiem w sytuacji wystąpienia drugiego, bardziej niebezpiecznego zdarzenia i wyciągnęli wnioski z dwóch historii zakończonych powodzeniem.
Jesteśmy o krok bliżej czystszych mórz i oceanów – w ramach wspieranego przez Unię Europejską projektu powstał autonomiczny system do zbierania odpadów morskich, który jest obecnie testowany w mętnych wodach niemieckiego portu w Hamburgu.
Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że masowe przenoszenie się ludności w Chinach na obszary miejskie miało pozytywny wpływ na zasoby węgla organicznego w tym kraju. Oznacza to, że urbanizacja może przyczynić się do ograniczenia emisji CO2.
Według autorów badania pełnowymiarowa wojna jądrowa między dwoma supermocarstwami doprowadziłaby do globalnej klęski głodu i śmierci miliardów.
W wydanej w październiku 2020 r. broszurze Results Pack „Nauki społeczne i humanistyczne w badaniach nad energią” opisano projekt SMARTEES, w którego ramach badano koncepcję społecznych innowacji energetycznych i ich ewolucję w czasie. Rezultaty prac uwzględniono w nowatorskim narzędziu cyfrowym służącym poprawie procesów kształtowania polityki i podejmowania decyzji.
Czy ludzie zmieniają zdanie w oparciu o nowe informacje, czy też po to, by zyskać akceptację otoczenia? Nowe badanie pokazuje w jaki sposób mózg rozróżnia pomiędzy różnymi typami wpływów społecznych podczas zmieniania zdania.
Koniec z zakłóceniami spowodowanymi przez drony. Dzięki wsparciu ze strony Unii Europejskiej dla pewnego projektu, partnerzy przetestowali system chroniący lotniska przed przedostawaniem się nad ich tereny przypadkowych bezzałogowych pojazdów latających.
Według nowego badania dzięki wyższym wskaźnikom imigracji i ograniczonej powierzchni gruntów pod zabudowę większość europejskich miast staje się gęściej zaludniona.
Czy pośród bezglutenowych produktów spożywczych istnieje bardziej odżywcza alternatywa dla kukurydzy i ryżu? Odpowiedzią mogą być afrykańskie zboża i rośliny strączkowe.
Badacze zademonstrowali technologie robotyczne, które pomagają w bardziej wydajnym wytwarzaniu produktów o wyższej jakości, przynosząc jednocześnie korzyści dla środowiska i obniżając narażenie rolników na szkodliwe chemikalia.
W jaki sposób zmienność temperatury związana z klimatem wpływa na śmiertelność na świecie? Opracowanie wyników badania opublikowane przez grupę badaczy rzuca nowe światło na to zagadnienie.
Zespół badaczy finansowanych przez Unię Europejską przygląda się śmiertelności w dwóch obszarach wiejskich Zjednoczonego Królestwa w związku z występowaniem ekstremalnych temperatur na przestrzeni 38 lat.
Cząsteczki aerozolu zawieszone w powietrzu wpływają na zachmurzenie znacznie bardziej niż na jasność chmur, co według najnowszych badań wpływa mocniej na efekt chłodzenia.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy Umieść na swojej stronie!
Polityka Prywatności