Klimat i środowisko

Source
Temperatury wzrosły lub spadły za bardzo? Według naukowców taki stan rzeczy może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby serca lub udaru.
W ramach projektu wspieranego przez Unię Europejską powstały zostały zakończone pierwsze demonstracje łączności transgranicznej w ośrodku testowym 5G na Łotwie. Celem inicjatywy jest zapewnienie bezproblemowego przełączania sieci podczas przekraczania granic państw.
Wspierani przez UE naukowcy przekształcili edukację w zakresie bezpieczeństwa żywności w zabawę. Ich internetowa gra kulinarna pomaga w szerzeniu świadomości wśród konsumentów dotyczącej bezpiecznego obchodzenia się z żywnością, ucząc ich prawidłowych nawyków.
Niedawno opublikowany artykuł naukowy przedstawia zagadnienie rekonfigurowalnych powierzchni inteligentnych (ang. recongfigurable intelligent surfaces, RIS) – nowatorskiej technologii, która znajdzie zastosowanie w sieciach komunikacji bezprzewodowej obsługujących standard 6G oraz jego nowsze warianty.
Autorzy specjalnego raportu opisali, w jaki sposób innowacyjny napęd akumulatorowy może umożliwić bezemisyjne rejsy statków żeglugi śródlądowej.
Zrównoważone rolnictwo, które przynosi zyski: naukowcy udowodniają, że uprawa roślin zielnych pomiędzy drzewkami mandarynki to świetny pomysł.
Eksperci Radaru Innowacji wyróżnili nowe innowacyjne rozwiązania w dziedzinie mobilności autonomicznej, które powstały w ramach projektu wspieranego przez Unię Europejską. Stanowią one wkład w unijne cele, dzięki którym nasze miasta i miasteczka mają szansę stać się bardziej bezpieczne i zrównoważone.
Jak poprawić monitorowanie bioróżnorodności w Europie? Nowe sprawozdanie zawiera informacje o bieżących metodach monitorowania, związanych z nimi problemach oraz sposobach ich rozwiązywania.
Dzięki wynikom nowego badania poznajemy blaski i cienie robotyki oraz autonomicznych systemów oraz ich wykorzystania do realizacji celów zrównoważonego rozwoju przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Zespół wspieranego przez Unię Europejską projektu uruchomił w Norwegii pilotażowy zakład wychwytywania CO2. Dzięki takim rozwiązaniom Unia sprawniej przekształci się w nowoczesną, konkurencyjną i posiadającą wiele zasobów gospodarkę o zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku.
Naukowcy korzystający ze wsparcia Unii Europejskiej oferują moduły elektrolizy służące do wytwarzania ekologicznego wodoru z energii odnawialnej oraz wody.
Naukowcy pracują nad stworzeniem łatwiejszej, tańszej i wydajniejszej metody produkcji odnawialnego metanolu, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla przez branżę transportową.
Siedem technologii opracowanych w celu wsparcia transformacji europejskiej sieci elektrycznej zyskuje uznanie Unii Europejskiej.
Nowa cyfrowa platforma umożliwiająca kojarzenie partnerów otwiera nowe możliwości w zakresie współpracy pomiędzy dostawcami technologii biogazu i biometanu, podmiotami realizującymi projekty oraz inwestorami.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu zaprezentowano nowe, inspirowane naturą rozwiązanie wykorzystujące specjalne powłoki do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w żegludze morskiej.
Wiele fragmentów złowionej ryby nie trafia na nasze talerze i się marnuje. Rozwiązaniem tego problemu jest nowa technologia sortowania, która pomoże branży rybnej lepiej wykorzystywać surowce i funkcjonować w bardziej zrównoważony sposób.
Zespół finansowanej ze środków UE inicjatywy wprowadza wersję beta swoich usług mających na celu ułatwienie obywatelom Europy zaangażowania się w projekty geotermalne.
Nowy polimer biopochodny może stanowić doskonałą wiadomość dla środowiska – zwłaszcza informacja, że jego produkcja przemysłowa i wykorzystanie do wytwarzania butelek może znacząco obniżyć emisje gazów cieplarnianych.
W których częściach Europy wystąpią w przyszłości silne trzęsienia ziemi i jakie będą ich skutki? Dwa modele opracowane przy wsparciu UE dają nam jasny obraz sytuacji.
Opublikowane niedawno sprawozdanie pozwala prześledzić proces rozwoju innowacji w dziedzinie technologii energii odnawialnej. Dzięki zawartej w nim analizie kosztów, patentów i standardów stanowi ono niezwykle cenne źródło informacji dla decydentów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności