Klimat i środowisko

tag




Optymalne nasycenie zielenią w miastach to 30% pokrycia koronami drzew i krzewów. W zabetonowanym środowisku bardzo trudno ten wskaźnik osiągnąć utrzymując drzewa w dobrej kondycji. Dr hab. Marzena Suchocka z Katedry Architektury Krajobrazu Instytutu Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego znalazła rozwiązanie tego problemu.
Wspólna walka z wyzwaniami klimatycznymi – Projekt Co-Adapt Co-Adapt przekształca warszawskie osiedla w zielone oazy. Działania społeczności lokalnych na rzecz adaptacji do zmiany klimatu zyskują realny wymiar miedzy innymi dzięki innowacyjnym pomysłom mieszkańców oraz ekspertów z SGGW. W ramach projektu naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN podjęli współpracę z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy w 2022 r.
Listopad w kontekście funkcjonowania cmentarzy jest miesiącem szczególnym. Obchodzone wówczas święta kościelne Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny sprawiają, że zepchnięte na margines publicznego zainteresowania słowo „cmentarz” jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Z uwagi na profil Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego warto przyjrzeć się cmentarzom przez pryzmat dynamicznie zmieniających się uwarunkowań środowiskowych.
Nazwą „wieczne chemikalia” określa się związki chemiczne wytworzone sztucznie dla celów przemysłowych oraz codziennego użytku, które, jak się okazało, nie ulegają biodegradacji. Ocenia się, że po ostatnich 30 latach ich stosowania do środowiska wprowadzono ponad 4 miliony ton tych substancji. Są one niezwykle szkodliwe także dla ludzi. Specjaliści kilku dziedzin nauki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podjęli prace badawcze, które mogą przyczynić się do opracowania metod ochrony środowiska naturalnego przed wiecznymi chemikaliami.
Polskie żubry po raz kolejny pojechały do Hiszpanii. 10 stycznia w daleką drogę wyruszyło 8 żubrów z czterech polskich ośrodków hodowlanych. Na miejscu pieczę nad żubrami sprawuje European Bison Conservation Center of Spain (EBCC), z którym są w stałym kontakcie naukowcy z Instytutu Nauk o Zwierzętach w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Specjaliści czuwają nad doborem zwierząt oraz nad przebiegiem transportu.
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności