Trendy w nauce

Source
Dążąc do wykorzystania w przyszłych urządzeniach elektromechanicznych bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów, wspierani przez UE naukowcy znaleźli nowy sposób wywoływania efektu piezoelektrycznego w materiałach, których zwykle nie uważa się za piezoelektryczne.
Naukowcy tworzą największe w historii drzewo genealogiczne człowieka.
Rybie skamieliny ujawniają, kiedy uderzyła asteroida, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów.
Czy istnieje niedroga i ekologiczna alternatywa dla stosowanej obecnie technologii ogniw słonecznych? Całkiem możliwe, że jest nią dużo bardziej wydajne ogniwo opracowane przez badaczy wspieranych przez UE.
Porozmawiajmy o wulkanach! Czy jesteśmy o krok od monitorowania i przewidywania aktywności wulkanów w czasie rzeczywistym? W tym odcinku CORDIScovery rozmawiamy o tym, czego możemy dowiedzieć się od kryształów w magmie, jak odtworzyć przepływ lawy w laboratorium oraz czym dokładnie są bakterie ekstremofilne żyjące w najbardziej ekstremalnych warunkach na Ziemi.
Rozpoczynający się 28 lutego 2022 roku konkurs architektoniczny Switch2save Architectural Design Competition daje studentom i młodym architektom możliwość zaprezentowania lekkich rozwiązań z inteligentnego szkła, dopasowanych do potrzeb energooszczędnych szklanych budynków.
Jak dowiadujemy się z nowego badania, dążenie do szczęścia w najszczęśliwszych krajach świata może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na dobre samopoczucie.
Według naukowców zmiana diety może pomóc nam żyć nawet 13 lat dłużej.
Nowe badania potwierdziły istnienie drugiej planetoidy, która dzieli z Ziemią orbitę wokół Słońca. Według szacunków pozostanie ona na stabilnej orbicie przez następne 4 tysiące lat.
Wspierani przez UE naukowcy badający strukturę molekularną granicy faz między ciałami stałymi a cieczami odkryli niespodziewanie wysoką zdolność do magazynowania energii w miejscach, w których woda styka się z powierzchniami metalowymi.
Naukowcy dowodzą, że miłość do natury może być dziedziczna.
Jakie możliwości zatrudnienia czekają na świeżo upieczonych doktorów? Czy zdobywane w czasie przewodu doktorskiego umiejętności przekładają się na kompetencje wymagane na rynku pracy? Jaka jest wartość rynkowa tytułu naukowego? Odpowiedzi na te pytania poznajemy dzięki badaniu finansowanemu ze środków UE.
Wspierani przez UE badacze prowadzą szeroko zakrojone badania nad kwestią nierówności w miejscu pracy.
Wiodące czasopismo naukowe „Nature” opublikowało coroczną listę 10 osób, które wywarły pozytywny lub negatywny wpływ na naukę.
Wspierani przez UE naukowcy dowiedzieli się, w jaki sposób niektóre białka mogą uszkadzać komórki organizmu.
Trwają naukowe badania mające rozstrzygnąć intelektualny spór.
Istnieje naukowe wytłumaczenie tego, dlaczego święta pachną tak wyjątkowo.
Pierwszy robot humanoidalny prezentuje publicznie swoje poetyckie zdolności.
Naukowcy tworzą roboty, które potrafią samodzielnie się rozmnażać.
Finansowani przez UE naukowcy wykorzystali symulację komputerową do badania właściwości aktywnych układów szklanych i ich zachowania pod wpływem naprężeń.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności