Trendy w nauce

Source
Nowe badanie rzuca więcej światła na mechanizm predykcji sensorycznej – naukowcy odkryli, że na momenty ciszy wplecione w utwór muzyczny mózg reaguje podobną aktywnością neuronalną, jak w przypadku odtwarzania muzyki w wyobraźni.
Dzięki ogólnoeuropejskiej cyfrowej infrastrukturze badawczej, naukowcy zajmujący się badaniem sieci neuronowych mają teraz dostęp do nowoczesnego symulatora mózgu, niezależnie od rodzaju urządzenia wykorzystywanego w badaniach.
Nieniszczący sposób manipulowania domieszkami donorowymi w sieci krzemowej z atomową precyzją może umożliwić wytwarzanie kubitów półprzewodnikowych.
Eksperci wypowiadają się na temat przymusowej przerwy od Facebooka związanej z awarią platformy i jej wpływu na sposób, w jaki jesteśmy związani z mediami społecznościowymi.
Zespół start-upu zajmującego się technologią kwantową staje w szranki z kluczowymi graczami w branży i buduje pierwszy na świecie skalowalny komputer kwantowy.
Uwielbiasz czuć fakturę papieru pod palcami i zapach książek, ale chcesz także mieć możliwość czytania ich na urządzeniach bezprzewodowych? Z pomocą przychodzi grecki start-up wspierany w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu, który już wkrótce może spełnić twoje marzenia.
Przełomowe badania nad budową cząsteczek przyniosły niemieckiemu chemikowi Benjaminowi Listowi uznanie w oczach komitetu noblowskiego, który przyznał naukowcowi Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii za rok 2021. Stał się on tym samym trzecim tegorocznym laureatem, który realizuje badania dzięki wsparciu ze środków UE.
Pionierskie prace z zakresu fizyki układów złożonych prowadzone przez niemieckiego uczonego zajmującego się opracowywaniem modeli klimatycznych Klausa Hasselmanna i włoskiego fizyka teoretycznego Giorgio Parisiego zostały nagrodzone Noblem w dziedzinie fizyki. Uczeni podzielą się nagrodą z amerykańskim klimatologiem Syukuro Manabe.
Jak wynika z finansowanych przez UE badań, dwudawkowy schemat szczepienia przeciwko wirusowi Ebola firmy Johnson & Johnson wywołuje silną odpowiedź immunologiczną zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Najsłynniejsza lalka na świecie stara się zainteresować dziewczynki karierą w sektorze kosmicznym.
Pierwsza prywatna misja na orbitę okołoziemską, złożona z samych cywili, stanowi nowy kamień milowy w historii załogowych lotów kosmicznych.
Dzięki wysiłkom badaczy dowiedzieliśmy się, jak zmienia się prędkość polimerów DNA podczas przenikania przez nanootwory. Badania te niewątpliwie przyczynią się do projektowania doskonalszych czujników nanoporowych.
Naukowcy poddali badaniom i analizom przeszło 10 000 próbek papryki Capsicum annuum zebranych z banków genów na całym świecie, aby lepiej zrozumieć historię tego popularnego warzywa.
Nowe badanie wykazało, że nauczenie krów korzystania z toalety może zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska spowodowane ich moczem.
Naukowcy wspierani przez UE odkryli, że atmosfera pozasłonecznego gazowego olbrzyma TYC 8998-760-1 b zawiera duże ilości węgla-13.
Ig Noble to coroczne nagrody przyznawane niesztampowym badaniom naukowym w celu propagowania nauk ścisłych, medycyny i technologii.
Najnowsze badania wykazują, że immunoterapia u pacjentów cierpiących na nowotwory, u których występuje ludzki antygen leukocytarny w odmianie I (HLA I) wiążącej się z szerokim zakresem peptydów, daje gorsze wyniki w zakresie przeżycia.
Wyniki zaprezentowane na największym światowym kongresie kardiologów mogą zaskakiwać.
W marsjańskim kraterze Gale naukowcy znaleźli dowody w postaci minerałów ilastych, które wskazują na to, że na czerwonej planecie występowała niegdyś woda w warunkach umożliwiających istnienie życia.
Analiza DNA pochodzącego z próbek gleby pobranych w Denisowej Jaskini w Rosji sugeruje, że denisowianie, neandertalczycy i współcześni ludzie mogli tam mieszkać w tym samym czasie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności