Trendy w nauce

Source
Zespół wspieranego przez UE projektu przygotował zestawienia informacji na temat rachunkowości (rozliczania) kapitału naturalnego (ang. natural capital accounting, NCA) w 10 europejskich krajach.
Jak wynika z nowego badania, korzystanie z narzędzi mechanicznych i umiejętności językowe są powiązane z tym samym regionem mózgu.
Wspieranym przez UE naukowcom udało się wydrukować przestrzennie mikroskopijne czujniki gazu, które naśladują mechanizmy zmiany koloru zaobserwowane u pawi. Czujniki reagują optycznie na śladowe ilości gazu w domach, miejscach pracy i samochodach.
Naukowcy sprawdzili, co sprawdza się najlepiej: krótkie czy długie terminy, a może całkowity brak ograniczeń czasowych.
Dyrektor generalny Mark Zuckerberg chce przez kolejne 5 lat inwestować w Europie w związku z realizacją swojej wizji świata online.
Czy zwykli obywatele wierzą w prawdziwość publikowanych w internecie twierdzeń na temat mediów społecznościowych i ich wpływu na zdrowie psychiczne nastolatków? By się tego dowiedzieć, zespół wspieranych przez UE badaczy przeprowadził ankietę, z której dowiedział się także, czy ludzie są skłonni weryfikować fakty.
Nasze mózgi posiadają unikatowe „linie papilarne”.
Według badania finansowanego ze środków UE, w przeciwieństwie do tego, co wcześniej sądzono, pierwsi Homo sapiens osiedlili się w głębi Półwyspu Iberyjskiego w jednym z najzimniejszych okresów ostatniej epoki lodowcowej, około 26 000 lat temu.
Jeden z uniwersytetów w Zjednoczonym Królestwie szuka ochotników, którzy mają się zająć poszukiwaniem planet poza Układem Słonecznym.
Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się wytworzyć stabilny dwuwymiarowy związek krzemu, który pozwoli na zastosowanie tego pierwiastka na nowe sposoby w dziedzinie chemii molekularnej.
Nowe badanie rzuca więcej światła na mechanizm predykcji sensorycznej – naukowcy odkryli, że na momenty ciszy wplecione w utwór muzyczny mózg reaguje podobną aktywnością neuronalną, jak w przypadku odtwarzania muzyki w wyobraźni.
Dzięki ogólnoeuropejskiej cyfrowej infrastrukturze badawczej, naukowcy zajmujący się badaniem sieci neuronowych mają teraz dostęp do nowoczesnego symulatora mózgu, niezależnie od rodzaju urządzenia wykorzystywanego w badaniach.
Nieniszczący sposób manipulowania domieszkami donorowymi w sieci krzemowej z atomową precyzją może umożliwić wytwarzanie kubitów półprzewodnikowych.
Eksperci wypowiadają się na temat przymusowej przerwy od Facebooka związanej z awarią platformy i jej wpływu na sposób, w jaki jesteśmy związani z mediami społecznościowymi.
Zespół start-upu zajmującego się technologią kwantową staje w szranki z kluczowymi graczami w branży i buduje pierwszy na świecie skalowalny komputer kwantowy.
Uwielbiasz czuć fakturę papieru pod palcami i zapach książek, ale chcesz także mieć możliwość czytania ich na urządzeniach bezprzewodowych? Z pomocą przychodzi grecki start-up wspierany w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu, który już wkrótce może spełnić twoje marzenia.
Przełomowe badania nad budową cząsteczek przyniosły niemieckiemu chemikowi Benjaminowi Listowi uznanie w oczach komitetu noblowskiego, który przyznał naukowcowi Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii za rok 2021. Stał się on tym samym trzecim tegorocznym laureatem, który realizuje badania dzięki wsparciu ze środków UE.
Pionierskie prace z zakresu fizyki układów złożonych prowadzone przez niemieckiego uczonego zajmującego się opracowywaniem modeli klimatycznych Klausa Hasselmanna i włoskiego fizyka teoretycznego Giorgio Parisiego zostały nagrodzone Noblem w dziedzinie fizyki. Uczeni podzielą się nagrodą z amerykańskim klimatologiem Syukuro Manabe.
Jak wynika z finansowanych przez UE badań, dwudawkowy schemat szczepienia przeciwko wirusowi Ebola firmy Johnson & Johnson wywołuje silną odpowiedź immunologiczną zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności