Trendy w nauce

Source
Chłonny plaster na skórę opracowany przez finansowanych ze środków UE naukowców zapewnia tanią, szybką i prostą metodę diagnozowania gruźlicy.
Finansowana ze środków UE firma z branży technologii komputerowych zaprezentowała komunikację kwantową z wykorzystaniem światłowodu o długości ponad 600 kilometrów, tym samym przybliżając nas o krok do kwantowego internetu.
Stanowisko badawcze innowacji finansowanego ze środków UE projektu zapewnia dostęp do usług doradczych i najnowocześniejszych linii pilotażowych, pomagając firmom w komercjalizacji elektroniki drukowanej.
Jedyny taki na świecie laser terawatowy zamontowany na górze Säntis w Alpach Szwajcarskich wykaże, w jaki sposób lasery potrafią kontrolować błyskawice i bezpiecznie je przekierowywać.
Wspierany przez UE zespół wykorzystał technologię fotoniczną do zwiększenia wydajności istniejącej infrastruktury światłowodowej, osiągając prędkości internetu sięgających do 40 terabajtów na sekundę.
Wstępne wyniki badania klinicznego metody leczenia zespołu Criglera-Najjara wskazują, że terapia genowa może potencjalnie być alternatywnym sposobem walki z tą zagrażającą życiu chorobą wątroby.
Odkrycie nowego półmetalu o rzadkich naturalnych właściwościach tworzy podwaliny pod nową klasę materiałów kwantowych, która umożliwi opracowanie nowych, zaawansowanych technologii kwantowych.
Jak wskazują badania, zaledwie niewielka część ludzkiego DNA jest wyjątkowa dla ludzi współczesnych.
Naukowcy postulują wprowadzenie krótszego tygodnia pracy, żeby zwiększyć wydajność i walczyć z wypaleniem zawodowym.
Badacze korzystający z unijnego dofinansowania stawiają hipotezę zakładającą, że zmiany globalnych siedlisk nietoperzy spowodowane zmianą klimatu mogą być przyczyną niedawnego wybuchu epidemii choroby wywoływanej przez koronawirusa.
Jest nadzieja dla pacjentów z dużymi ubytkami kostnymi. Naukowcy opracowali biomateriał pozwalający naprawiać ubytki kości, które nie poddają się naturalnemu procesowi leczenia.
Naukowcy przedstawili nowatorskie podejście do leczenia raka, które może doprowadzić do opracowania nowego leku przeciwko ostrej białaczce szpikowej (ang. acute myeloid leukaemia, AML). To nowe podejście skierowane jest na enzymy związane z rozwojem i podtrzymaniem choroby.
Nieinwazyjne urządzenie do obrazowania, które ma poprawić sytuację osób chorych na nieswoiste zapalenie jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD), otrzymało oznakowanie CE.
Za sprawą NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafią niesporczaki i małe mątewki.
Naukowcy twierdzą, że zmiana jednego nawyku związanego ze snem może poprawić samopoczucie.
Naukowcy twierdzą, że istnieje limit wieku, którego jako ludzie nie jesteśmy w stanie przekroczyć.
Naukowcy zamierzają przechowywać dane cyfrowe w postaci DNA.
Najnowsze badanie finansowane ze środków UE jest poświęcone wskazaniu czynników genetycznych, które dzielą ze sobą osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ang. attention deficit hyperactivity disorder, ADHD) i destrukcyjnymi zaburzeniami zachowania (ang. disruptive behaviour disorder, DBD).
Grupa francuskich ochotników spędziła niemal sześć tygodni całkowicie odcięta od świata, telefonów i światła słonecznego.
Dzieci wychowywane w dwujęzycznych domach odczuwają kognitywne zalety tej sytuacji jako dorośli.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności