Trendy w nauce

Source
Międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzą badacze wspierani przez UE, zaprezentował nowy obraz czarnej dziury znajdującej się w centrum galaktyki Messier 87, lecz tym razem widzianej w świetle spolaryzowanym.
Wyniki badań sugerują, że tylko 3 % światowych ekosystemów lądowych pozostało niezmienionych.
Międzynarodowe agencje kosmiczne przygotowały hipotetyczny scenariusz zakładający zderzenie asteroidy z Ziemią, którego wyniki są wysoce interesujące.
Zakończono pierwszą fazę ważnego badania klinicznego dotyczącego możliwości wykorzystania nowego leku steroidopodobnego o nazwie vamorolon w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne’a (DMD). Uzyskane dane wskazują na lepsze funkcje motoryczne uczestników i mniejszą liczbę skutków ubocznych leku niż w przypadku innych steroidów.
Finansowane ze środków UE badanie pozwala uzyskać nowe informacje na temat procesu starzenia się mózgu i sugeruje, że może istnieć powiązanie pomiędzy zdrowym starzeniem się a chorobą Alzheimera.
Naukowcy uważają, że hodowane w laboratoriach glony i owady mogą uratować świat przed głodem.
Naukowcy użyli danych satelitarnych z ostatnich 20 lat, by oszacować tempo kurczenia się lodowców na całym świecie. Wynikiem jest najdokładniejsza i najbardziej kompleksowa w historii ocena stanu światowych lodowców.
Niewykluczone, że naukowcy odkryli nowe oddziaływanie obecne we wszechświecie, a wyniki dokonanych przez nich obserwacji mogą pomóc rozwikłać niektóre z zagadek kosmosu.
W wyniku elektrochemicznej konwersji CO2 może powstawać wiele cennych produktów, takich jak paliwa płynne, które wykorzystywane są w transporcie. Jednak z uwagi na fakt, że CO2 jest cząsteczką o dużej stabilności, do zrywania jego wiązań potrzebne są wydajne katalizatory. Celem wspieranego przez ERBN projektu HY-CAT jest zidentyfikowanie i opracowanie lepszych systemów katalitycznych do konwersji CO2 w substancje chemiczne o wartości dodanej przy jednoczesnym magazynowaniu energii odnawialnej.
Aminy to bardzo ważna klasa związków chemicznych, obecna w szerokiej gamie środków farmaceutycznych, chemikaliów rolniczych i środków powierzchniowo czynnych. Jednak dotąd nie udało się opracować systemowego podejścia do pozyskiwania tej istotnej klasy związków ze źródeł odnawialnych. Celem projektu CatASus jest zmiana tego stanu rzeczy poprzez umożliwienie wytwarzania amin z alkoholi, które z kolei pozyskiwane są z zasobów odnawialnych, a konkretnie z odpadów lignocelulozowych.
Naukowcy uzyskali zgodę na przeprowadzenie pierwszego badania klinicznego fazy I/II z udziałem ludzi dotyczącego zastosowania nowego radykalnego inhibitora Myc, białka biorącego udział w powstawaniu większości nowotworów u ludzi.
Naukowcy tworzą najbardziej realistyczną symulację narodzin gwiazdy.
Trzech fizyków korzystających ze środków UE zastosowało nowe podejście matematyczne, które znacznie ułatwia obliczanie zderzeń cząstek elementarnych.
Wspierani przez UE badacze odkryli, że gdy dwa mechanizmy odpornościowe roślin działają osobno, są nieskuteczne w walce z bakteriami. Jednak gdy są aktywowane razem, obie reakcje obronne zapewniają silną ochronę przed atakami patogenów.
Dwa współzależne od siebie parametry – przewodność elektryczna i współczynnik Seebecka – skutecznie uniemożliwiają poprawę efektywności termoelektrycznej materiałów nanostrukturalnych. Wspierani przez UE naukowcy opracowali teorię dotyczącą tego, jak można pokonać tę przeszkodę.
Transportowanie i przechowywanie niektórych szczepionek w temperaturach poniżej zera może wkrótce odejść w niepamięć. Nowe badanie, którego przedmiotem są lipidy, wskazuje drogę do stabilizacji szczepionek w temperaturach pokojowych.
Zespół finansowanego ze środków UE badania analizuje wpływ odsalania wody na Cyprze na środowisko i proponuje bardziej zrównoważone rozwiązanie.
Naukowcy korzystający ze wsparcia ze strony UE zdołali przeprowadzić syntezę rzadkiego kompleksu metalu z podtlenkiem azotu (N2O), związkiem, który w znacznym stopniu odpowiada za ubytek ozonu w atmosferze. Oznacza to, że N2O może znaleźć zastosowanie w chemii syntetycznej i dzięki temu podlegać rozkładowi na substancje obojętne dla atmosfery.
Naukowcy wspierani przez UE opracowali jednolite ramy, które pozwolą przewidywać zachowanie neuronów w ulegających wahaniom układach o krytycznym znaczeniu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności