Trendy w nauce

Source
Według najnowszego raportu, w UE produkuje się obecnie więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych.
Nie jesteśmy w stanie ustalić określonego punktu w czasie, w którym pojawił się człowiek współczesny.
Eksperci ocenili próbki znanej odmiany francuskiego wina, które spędziły 14 miesięcy, krążąc po orbicie okołoziemskiej.
Lądowanie łazika Perseverance wysłanego na powierzchnię Czerwonej Planety przez amerykańską agencję kosmiczną NASA wymagało, by kilkaset rzeczy poszło zgodnie z planem.
Psy potrafią uczyć się nowych słów – wystarczy, że usłyszą je zaledwie cztery razy.
Serwis CORDIS z dumą prezentuje CORDIScovery: nowy, comiesięczny podcast, który będzie się skupiał na wybranych osiągnięciach naukowców finansowanych ze środków UE oraz na rozwiązaniach istotnych problemów społecznych, z którymi borykamy się na co dzień.
Nowe badanie sugeruje, że neandertalczycy mieli wszelkie możliwości, by mówić i słyszeć jak ludzie.
Naukowcom skupionym wokół finansowanego przez UE projektu QUARTET udało się znacząco poprawić odczyt danych z pamięci cyfrowych dzięki wykorzystaniu splątania kwantowego. Dlaczego to tak ważne? Dokonanie to może zaowocować powstaniem nowych zastosowań cyfrowych urządzeń magazynujących dane i umożliwić budowę pamięci o większej pojemności dla komputerów następnej generacji.
Według najnowszego badania niektóre ziemskie mikroorganizmy mogą być w stanie przetrwać przez jakiś czas na powierzchni Marsa.
Międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzą badacze wspierani przez UE, zaprezentował nowy obraz czarnej dziury znajdującej się w centrum galaktyki Messier 87, lecz tym razem widzianej w świetle spolaryzowanym.
Wyniki badań sugerują, że tylko 3 % światowych ekosystemów lądowych pozostało niezmienionych.
Międzynarodowe agencje kosmiczne przygotowały hipotetyczny scenariusz zakładający zderzenie asteroidy z Ziemią, którego wyniki są wysoce interesujące.
Zakończono pierwszą fazę ważnego badania klinicznego dotyczącego możliwości wykorzystania nowego leku steroidopodobnego o nazwie vamorolon w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne’a (DMD). Uzyskane dane wskazują na lepsze funkcje motoryczne uczestników i mniejszą liczbę skutków ubocznych leku niż w przypadku innych steroidów.
Finansowane ze środków UE badanie pozwala uzyskać nowe informacje na temat procesu starzenia się mózgu i sugeruje, że może istnieć powiązanie pomiędzy zdrowym starzeniem się a chorobą Alzheimera.
Naukowcy uważają, że hodowane w laboratoriach glony i owady mogą uratować świat przed głodem.
Naukowcy użyli danych satelitarnych z ostatnich 20 lat, by oszacować tempo kurczenia się lodowców na całym świecie. Wynikiem jest najdokładniejsza i najbardziej kompleksowa w historii ocena stanu światowych lodowców.
Niewykluczone, że naukowcy odkryli nowe oddziaływanie obecne we wszechświecie, a wyniki dokonanych przez nich obserwacji mogą pomóc rozwikłać niektóre z zagadek kosmosu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności