Wspierani przez UE naukowcy dokonali dokładniejszych niż kiedykolwiek wcześniej obliczeń gęstości siedmiu planet układu TRAPPIST-1, co pozwala nam na lepsze poznanie ich składu.
Nowe dane dotyczące osadów wskazują na to, że około 21 500 lat temu Europę mogła pokrywać najgrubsza warstwa pyłu na świecie.
Po 50 latach badań fizycy znaleźli dowody na to, że nieuchwytna subatomowa kwazicząstka, tak zwany odderon, rzeczywiście istnieje.
Wykorzystując tranzystory w roli kubitów, wspierani przez UE naukowcy zrobili znaczący krok w dążeniu do umożliwienia przemysłowej produkcji procesorów kwantowych.
Nowa niegenerująca ciepła metoda kontrolowania pojedynczych fotonów umożliwia umieszczanie przełączników optycznych i detektorów pojedynczych fotonów na jednym czipie.
Dzięki wsparciu Unii Europejskiej naukowcy byli w stanie odkryć i zbadać różnice genetyczne występujące w niektórych rodzinach ostryżyc japońskich, które są bardziej odporne na wysoce zakaźną chorobę wywoływaną przez herpeswirusy. Dzięki temu przemysł jest o krok bliżej do hodowli małży, dla których wirus nie będzie stanowił tak dużego zagrożenia.
Naukowcy prowadzący projekt Human Brain Project opracowali narzędzie obliczeniowe pozwalające z większą precyzją wskazywać dotknięte zmianami obszary mózgu u pacjentów z padaczką. Zespół korzysta teraz z nowej infrastruktury badawczej o nazwie EBRAINS, by podnieść dokładność opracowanych narzędzi.
Naukowcy korzystający ze wsparcia Unii Europejskiej opracowali nowatorską metodę, która wykorzystuje dostosowywaną dynamicznie symetrię materiałów 2D do nieliniowych zastosowań optycznych.
Arash Ajoudani, starszy pracownik naukowy Włoskiego Instytutu Technologii, otrzymał nagrodę Early Career Award 2021 przyznaną przez Robotics and Automation Society – jedną z jednostek Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE RAS) – jako pierwszy włoski naukowiec w historii tego prestiżowego wyróżnienia.
Najnowsze badanie umożliwiło uczonym pomiar przewodności elektrycznej nanorurek węglowych z umieszczonymi w ich wnętrzu cząsteczkami magnetycznymi i pozwoliło im lepiej zrozumieć zachowanie cząsteczek w takich warunkach.
Dzięki dofinansowaniu ze środków UE naukowcy mogli posłużyć się obrazowaniem magnetycznym wykorzystującym diamenty do wykrycia zarówno namagnesowania materiału, jak i wynikających z tego zjawiska rozproszonych pól magnetycznych.
Nowe badanie wykazało, że do 2100 roku stopnieje 60 % lądolodu Grenlandii więcej, niż przypuszczali naukowcy. W związku z tym poziom mórz wzrośnie nie o 10 cm, a o 18 cm.
To był najgorętszy rok na Ziemi od początku pomiarów – odnotowano w nim temperatury nieco wyższe niż w 2016 roku.
Korzystając z głębokiego uczenia, naukowcy wspierani przez UE opracowali nowatorską metodę, dzięki której można rzetelnie ocenić jakość zdjęć pełnego dysku Słońca.
Wprawdzie COVID-19 zdominował świat nauki, ale nie oznacza to, że w zeszłym roku nie byliśmy świadkami niesamowitych odkryć i zaskakujących osiągnięć w dziedzinie badań.
Wyniki badań wskazują, że wyjście z domu i wyłączenie urządzeń elektronicznych może poprawiać samopoczucie w czasie kryzysu związanego z pandemią COVID-19.
Według badań finansowanych ze środków UE, preparat odżywczy może pomóc w spowalnianiu utraty pamięci, pogarszania funkcji poznawczych i innych skutków choroby Alzheimera.
Sposób, w jaki formułujemy nasze noworoczne postanowienia, stanowi klucz do ich realizacji, jak wynika z największego i najbardziej kompleksowego badania w tym zakresie.
Francuski rząd docenił wspierane przez UE konsorcjum i jego osiągnięcia w zakresie technologii półprzewodnikowych.
Naukowcy korzystający ze wsparcia finansowego UE badają odkryte w kolumbijskiej części Amazonii rysunki naskalne sprzed dwunastu tysięcy lat. Na ich podstawie chcą dowiedzieć się, jak wyglądały początki kolonizacji Ameryki Południowej i jak ukształtowała ona różnorodną kulturę i środowisko tego kontynentu.