W wyniku elektrochemicznej konwersji CO2 może powstawać wiele cennych produktów, takich jak paliwa płynne, które wykorzystywane są w transporcie. Jednak z uwagi na fakt, że CO2 jest cząsteczką o dużej stabilności, do zrywania jego wiązań potrzebne są wydajne katalizatory. Celem wspieranego przez ERBN projektu HY-CAT jest zidentyfikowanie i opracowanie lepszych systemów katalitycznych do konwersji CO2 w substancje chemiczne o wartości dodanej przy jednoczesnym magazynowaniu energii odnawialnej.
Aminy to bardzo ważna klasa związków chemicznych, obecna w szerokiej gamie środków farmaceutycznych, chemikaliów rolniczych i środków powierzchniowo czynnych. Jednak dotąd nie udało się opracować systemowego podejścia do pozyskiwania tej istotnej klasy związków ze źródeł odnawialnych. Celem projektu CatASus jest zmiana tego stanu rzeczy poprzez umożliwienie wytwarzania amin z alkoholi, które z kolei pozyskiwane są z zasobów odnawialnych, a konkretnie z odpadów lignocelulozowych.
Naukowcy uzyskali zgodę na przeprowadzenie pierwszego badania klinicznego fazy I/II z udziałem ludzi dotyczącego zastosowania nowego radykalnego inhibitora Myc, białka biorącego udział w powstawaniu większości nowotworów u ludzi.
Naukowcy tworzą najbardziej realistyczną symulację narodzin gwiazdy.
Trzech fizyków korzystających ze środków UE zastosowało nowe podejście matematyczne, które znacznie ułatwia obliczanie zderzeń cząstek elementarnych.
Wspierani przez UE badacze odkryli, że gdy dwa mechanizmy odpornościowe roślin działają osobno, są nieskuteczne w walce z bakteriami. Jednak gdy są aktywowane razem, obie reakcje obronne zapewniają silną ochronę przed atakami patogenów.
Dwa współzależne od siebie parametry – przewodność elektryczna i współczynnik Seebecka – skutecznie uniemożliwiają poprawę efektywności termoelektrycznej materiałów nanostrukturalnych. Wspierani przez UE naukowcy opracowali teorię dotyczącą tego, jak można pokonać tę przeszkodę.
Transportowanie i przechowywanie niektórych szczepionek w temperaturach poniżej zera może wkrótce odejść w niepamięć. Nowe badanie, którego przedmiotem są lipidy, wskazuje drogę do stabilizacji szczepionek w temperaturach pokojowych.
Zespół finansowanego ze środków UE badania analizuje wpływ odsalania wody na Cyprze na środowisko i proponuje bardziej zrównoważone rozwiązanie.
Naukowcy korzystający ze wsparcia ze strony UE zdołali przeprowadzić syntezę rzadkiego kompleksu metalu z podtlenkiem azotu (N2O), związkiem, który w znacznym stopniu odpowiada za ubytek ozonu w atmosferze. Oznacza to, że N2O może znaleźć zastosowanie w chemii syntetycznej i dzięki temu podlegać rozkładowi na substancje obojętne dla atmosfery.
Naukowcy wspierani przez UE opracowali jednolite ramy, które pozwolą przewidywać zachowanie neuronów w ulegających wahaniom układach o krytycznym znaczeniu.
Wspierani przez UE naukowcy dokonali dokładniejszych niż kiedykolwiek wcześniej obliczeń gęstości siedmiu planet układu TRAPPIST-1, co pozwala nam na lepsze poznanie ich składu.
Nowe dane dotyczące osadów wskazują na to, że około 21 500 lat temu Europę mogła pokrywać najgrubsza warstwa pyłu na świecie.
Po 50 latach badań fizycy znaleźli dowody na to, że nieuchwytna subatomowa kwazicząstka, tak zwany odderon, rzeczywiście istnieje.
Wykorzystując tranzystory w roli kubitów, wspierani przez UE naukowcy zrobili znaczący krok w dążeniu do umożliwienia przemysłowej produkcji procesorów kwantowych.
Nowa niegenerująca ciepła metoda kontrolowania pojedynczych fotonów umożliwia umieszczanie przełączników optycznych i detektorów pojedynczych fotonów na jednym czipie.
Dzięki wsparciu Unii Europejskiej naukowcy byli w stanie odkryć i zbadać różnice genetyczne występujące w niektórych rodzinach ostryżyc japońskich, które są bardziej odporne na wysoce zakaźną chorobę wywoływaną przez herpeswirusy. Dzięki temu przemysł jest o krok bliżej do hodowli małży, dla których wirus nie będzie stanowił tak dużego zagrożenia.
Naukowcy prowadzący projekt Human Brain Project opracowali narzędzie obliczeniowe pozwalające z większą precyzją wskazywać dotknięte zmianami obszary mózgu u pacjentów z padaczką. Zespół korzysta teraz z nowej infrastruktury badawczej o nazwie EBRAINS, by podnieść dokładność opracowanych narzędzi.
Naukowcy korzystający ze wsparcia Unii Europejskiej opracowali nowatorską metodę, która wykorzystuje dostosowywaną dynamicznie symetrię materiałów 2D do nieliniowych zastosowań optycznych.
Arash Ajoudani, starszy pracownik naukowy Włoskiego Instytutu Technologii, otrzymał nagrodę Early Career Award 2021 przyznaną przez Robotics and Automation Society – jedną z jednostek Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE RAS) – jako pierwszy włoski naukowiec w historii tego prestiżowego wyróżnienia.