Trendy w nauce

Source
Mózg w szalce Petriego nauczył się grać w starą grę zręcznościową Pong.
Naukowcom udało się osiągnąć teleportację w sieci kwantowej składającej się z trzech węzłów. To ważny krok na drodze do realizacji sieci kwantowych przyszłości.
Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) ogłosiła listę laureatów konkursu Mining the Future, który organizuje w celu promowania innowacyjnych pomysłów dotyczących ponownego wykorzystania wykopanych materiałów, w szczególności molasy.
Wyniki nowych badań wskazują, że branie prysznica sprzyja kreatywności.
Naukowcy odkryli supergen, który umożliwia sprawne zapylanie krzyżowe kwiatów.
Duński chemik Morten Meldal otrzymał tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za swoją przełomową pracę, która położyła podwaliny pod rozwój funkcjonalnej formy chemii.
Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki już po raz drugi z rzędu trafia do dwóch naukowców wspieranych przez Unię Europejską. Tym razem badacze otrzymali ją za przełomowe eksperymenty wykorzystujące splątane stany kwantowe.
Szwedzki paleogenetyk Svante Pääbo zdobył tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za swoje przełomowe badania dotyczące kodu genetycznego neandertalczyków i denisowian.
Psy potrafią wyczuwać zmiany chemiczne u zestresowanych ludzi.
Dla kogoś, kto nie przepada za porannym bieganiem, ale lubi rozwiązywać łamigłówki przy śniadaniu, taka możliwość byłaby idealna. Ale czy to prawda? Zapytaliśmy o to neurobiolożkę Petrę Ritter.
Na nowo otwartej wystawie zaprezentowano 150 dzieł autorstwa ponad 50 artystów – od malowideł naskalnych po sztukę wideo.
Jednym z wyzwań, z jakimi boryka się nauka obywatelska, jest nakłonienie ludzi do dostarczania danych charakteryzujących się wysoką jakością. Inna trudność wiąże się z dbaniem o trwałość platform wykorzystywanych do gromadzenia tych danych. Usługi technologiczne tworzone przez użytkowników i dla użytkowników powinny stanowić skuteczną odpowiedź na te dwa główne problemy.
Pierwszy emotikon został użyty na forum dyskusyjnym we wrześniu 1982 roku.
Nowe dane wskazują, że spowolnienie ruchu płyt kontynentalnych stanowiło przyczynę najbardziej spektakularnych zdarzeń wulkanicznych na naszej planecie.
Wyniki nowego badania wskazują, że pora spożywania posiłków może wpływać na nasze zdrowie psychiczne.
Badacze niejednokrotnie próbowali odtworzyć krajobraz wizualny i dźwiękowy Europy z przeszłości, a czy kiedykolwiek interesowano się zapachami? Dzięki nowemu rozwiązaniu opierającemu się na sztucznej inteligencji oraz naukach ścisłych i humanistycznych możemy poznać zapachy Europy z przeszłości.
Zaufanie ludzi do nauki maleje, a naukowcy zamierzają temu zaradzić.
Gdy Europa zmaga się z falą upałów, musimy uświadomić sobie jedną rzecz – znalezienie ochłody na coraz gorętszym świecie będzie stanowiło duże wyzwanie.
Jak sugerują naukowcy, złożenie w banku próbek własnego kału może być kluczem do zdrowego życia w przyszłości.
Uczeni przekonują, że wszystkie składniki kluczowe dla powstania życia trafiły na Ziemię wraz z meteorytami.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności