Projekt miesiąca: Ochrona bezbronnych dzieci poprzez identyfikację molestujących je osób na podstawie zdjęć ich dłoni

Brytyjscy naukowcy finansowani w ramach projektu H-Unique Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych pracują nad prawdziwie pionierskim programem, który ma pomóc w identyfikacji osób molestujących dzieci wyłącznie na podstawie zdjęć ich dłoni. Badanie skupia się na ustaleniu, czy nasze dłonie są całkowicie niepowtarzalne, poprzez analizę zmienności anatomicznej.

Główną motywacją badania H-Unique jest pomoc organom śledczym w identyfikacji osób wykorzystujących seksualnie dzieci na podstawie udostępnianych w sieci nagrań i zdjęć, na których jedynymi widocznymi częściami ciała sprawców są często grzbiety ich dłoni.

Badacze dokonają tego poprzez nauczenie komputerów wychwytywania cech anatomicznych na podstawie anonimowych zdjęć dłoni przesyłanych przez obywateli. Pozwoli to na opracowanie algorytmów komputerowych, które pomogą policji w powiązaniu podejrzanych z przestępstwami wyłącznie na podstawie unikatowych cech ich dłoni. Do projektu potrzeba zdjęć dłoni od łącznie 5 000 „naukowców-wolontariuszy”.

Zespół stworzył aplikację internetową, która umożliwia osobom powyżej 18. roku życia przesyłanie zdjęć swoich dłoni. Aby wziąć udział w akcji, należy wejść na stronę internetową http://h-unique.co.uk na swoim smartfonie. Zgodnie z zasadami ochrony danych i prywatności zdjęcia nie są udostępniane żadnym zewnętrznym agencjom i zostaną usunięte po zakończeniu projektu.

„Udział społeczeństwa w projekcie jest niezbędny do zaprojektowania modeli komputerowych, które będą zdolne do rozpoznawania szczególnych cech anatomicznych dłoni osób z całego spektrum społeczeństwa. Reakcja na rozpoczęcie naszego projektu w lutym była niesamowita. Przesłane materiały są już opisywane i wgrywane do naszych modeli. Z wdzięcznością przyjęliśmy wszystkie zdjęcia, jednak wciąż potrzebujemy ich o wiele więcej. Zachęcamy zatem do przesłania własnych zdjęć”.

– Bryan M. Williams, kierownik projektu H-Unique

„To badanie ma bezpośredni wpływ na możliwość oddania w ręce sprawiedliwości tych, którzy naruszają nietykalność najbardziej bezbronnych członków naszego społeczeństwa i oczyszczenia z zarzutów niesprawiedliwie oskarżonych. Wymiar sprawiedliwości słusznie wymaga, by wykorzystane do rozwiązywania spraw osiągnięcia naukowe były wiarygodne, powtarzalne i solidne”.

– Sue Black, koordynatorka projektu H-Unique

Jeśli chcesz, żeby Twój projekt został zaprezentowany w rubryce „Projekt miesiąca” w kolejnym wydaniu magazynu, wyślij wiadomość na adres editorial@cordis.europa.eu i opowiedz nam o nim.


opublikowano: 2020-06-02
Komentarze
Polityka Prywatności