W sierpniowym/wrześniowym wydaniu Research*eu z 2020 roku, w sekcji poświęconej energii, poznaliśmy Gilesa Eperona głównego badacza z unijnego projektu Crystal Tandem Solar, realizowanego w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”. Naukowiec wraz ze swoim zespołem pracował nad rozwojem i ulepszeniem wysoce innowacyjnych ogniw słonecznych opartych na perowskicie, co ostatecznie zaprowadziło go do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował badania po zakończeniu stypendium.
Podczas realizacji projektu Crystal Tandem Solar (Single-Crystal Perovskite Tandem Solar Cells For High Efficiency and Low Cost) naukowcy skupiali się na dalszym udoskonalaniu technologii perowskitów. Już na początku prac odkryli, że połączenie dwóch warstw perowskitów może znacząco zwiększyć wydajność. Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych Eperon rozpoczął współpracę z Narodowym Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) w Kolorado i wraz ze wspólnikami założył start-up Swift Solar z siedzibą w rejonie zatoki San Francisco.Firma wciąż mieści się w Stanach Zjednoczonych, czego dowiadujemy się już na początku wywiadu. „Nadal pracuję dla firmy Swift, a nasz kilkuosobowy zespół wciąż prowadzi badania w NREL, choć większość z nas już przeniosła się do Kalifornii”, mówi Eperon. „Wcześniej przez jakiś czas korzystaliśmy z cennej możliwości, jaką NREL oferuje start-upom, umożliwiając im korzystanie ze swoich laboratoriów i wiedzy, co pozwoliło nam rozkręcić firmę”. Eperon i jego zespół mogli również używać wielkoskalowego sprzętu udostępnionego im przez NREL, co nie byłoby inaczej możliwe.
Zapytany wprost o postęp obecnie realizowanych prac nad innowacyjną technologią perowskitową naukowiec odpowiada wymijająco. „Nieźle nam idzie – półtora roku temu otworzyliśmy własne laboratorium w Kalifornii, a teraz przygotowujemy się do następnego etapu zwiększania skali naszej działalności”, mówi. „Nie mogę jeszcze zdradzić żadnych szczegółów, ale nawiązaliśmy kilka ekscytujących współprac i kilka firm już zaczęło korzystać z naszych prototypów. Mówiąc w skrócie, dużo się teraz dzieje i jestem przekonany, że przez kolejny rok lub dwa wiele się jeszcze zmieni!”Eperon utrzymuje, że to właśnie dzięki unijnemu finansowaniu znalazł się w Kolorado. „Uzyskane fundusze pozwoliły mi rozpocząć badania w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu nawiązałem bliską współpracę nie tylko z amerykańskim środowiskiem naukowym, ale także ze współzałożycielami firmy Swift i współpracownikami w NREL. Firma Swift naprawdę jest owocem naszej współpracy w ramach projektu”.
Na koniec nasza rozmowa przybiera refleksyjny ton. „Myślę, że udzielanie młodym naukowcom wsparcia finansowego na prowadzenie badań w innych krajach umożliwia wymianę pomysłów, budowanie społeczności i nawiązywanie współprac. W moim przypadku tak właśnie było!”