Inteligentne narzędzia cyfrowe pomagają europejskiemu przemysłowi przetwórstwa żywności w walce z wysokimi kosztami energii

W dobie trwającego kryzysu energetycznego inteligentne czujniki opracowane w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu pomagają europejskim MŚP z branży spożywczej obniżyć koszty energii.

Finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt S3FOOD promuje innowacje cyfrowe w europejskim przemyśle przetwórstwa spożywczego, a jego inteligentne narzędzia cyfrowe pomagają MŚP działającym w przemyśle przetwórstwa żywności w ograniczaniu zużycia energii przy utrzymaniu stałej wydajności. Jak czytamy w informacji prasowej zamieszczonej na stronie internetowej projektu, takie rozwiązania mogą przełożyć się na oszczędności energii sięgające nawet 40 %.

Inteligentne systemy gromadzenia danych i zarządzania opracowane w ramach projektu S3FOOD mają pomóc przeszło 290 000 europejskich MŚP, które stanowią blisko 90 % europejskiego przemysłu spożywczego, w obniżeniu i kontroli kosztów w dobie gwałtownie rosnących cen energii. Inteligentne czujniki zwiększają wydajność, zapewniają lepszą kontrolę jakości, przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa żywności i zapewniają zrównoważoną oraz ekologiczną produkcję, przez co wspierają MŚP w dążeniach do cyfryzacji.„Większość sposobów na oszczędzanie energii jest stosunkowo prosta do wykorzystania i wdrożenia w przedsiębiorstwie, jednak bez sprawnego sposobu na monitorowanie jej zużycia firmy często nie dostrzegają możliwości poprawy swojej efektywności”, zauważa dr Veerle De Graef, kierowniczka ds. innowacji w belgijskiej spółce Flanders’ FOOD, której wypowiedź została zacytowana w informacji prasowej. „Głównym celem projektu S3FOOD była pomoc firmom z branży spożywczej w rozpoczęciu transformacji cyfrowej i przekonanie ich, że tego rodzaju działania przynoszą szybki zwrot z inwestycji”.

Dotychczas w ramach projektu S3FOOD przeszło 70 przedsiębiorstw z branży przetwórstwa żywności oraz dostawców technologii zaangażowanych w tworzenie innowacji cyfrowych w Unii Europejskiej otrzymało specjalne granty. Wśród ich zdobywców jest między innymi projekt FI.RMS and SMILE realizowany przez niewielkie konsorcjum hiszpańskich dostawców technologii, którego celem jest obniżenie kosztów energii w dużej ubojni w Asturii. Dzienna produkcja tego zakładu wynosi 150 ton mięsa dziennie, a koszty zużycia energii przekraczają 500 000 euro rocznie. Celem tych inicjatyw jest zmniejszenie zużycia energii w rzeźni poprzez montaż liczników i podliczników, a także analizę przeszło 40 parametrów związanych z energią.

„Większość przedsiębiorców w Hiszpanii jest przyzwyczajona do otrzymywania jednego rachunku miesięcznie, który zawiera wszystkie dostępne informacje na temat zużycia energii elektrycznej i gazu. Nasze czujniki monitorujące zużycie energii są połączone z analizatorami, które co pięć minut przesyłają proste i wizualne zestawienia. Dzięki temu użytkownicy mogą na bieżąco obserwować, w jakich obszarach zużywana jest energia i jak mogą ograniczyć jej zużycie”, wyjaśnia Alberto de las Fuentes, kierownik ds. rozwoju ENERGIGANTE, jednego z partnerów technologicznych hiszpańskiego konsorcjum.

„Nasze narzędzia śledzą również dzienne wahania cen energii, dzięki czemu możemy na bieżąco informować producentów o tym, kiedy uruchomienie produkcji będzie najtańsze. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne, jeśli zakład pracuje tylko kilka godzin dziennie”, zauważa de las Fuentes. Szacuje się, że dzięki projektowi S3FOOD ubojnia może uzyskać roczne oszczędności energii na poziomie od 10 do 20 %, a nawet wyższym bez obniżenia wydajności zakładu.

Projekt FI.RMS and SMILE to jedna z wielu inicjatyw dofinansowanych ze środków konsorcjum S3FOOD. Realizowane projekty skupiają się na wielu aspektach przemysłu spożywczego, począwszy od ulepszonego systemu integracji danych w celu usprawnienia procesu przetwarzania, po tanią cyfryzację produkcji jogurtu i inteligentny system monitorowania w czasie rzeczywistym parowania w procesie dojrzewania wina. Badacze projektu S3FOOD (Smart Sensor System for Food Safety, Quality Control and Resource Efficiency in the Food Processing Industry) przedstawią jego rezultaty podczas wydarzenia wieńczącego inicjatywę, które odbędzie się w Brukseli we wrześniu 2022 roku.

Więcej informacji:

strona projektu S3FOOD


opublikowano: 2022-09-22
Komentarze
Polityka Prywatności