Przygotowania do testów innowacji w dziedzinie energii fal na otwartych wodach

Zespół pewnego finansowanego przez UE projektu zarezerwował dwa stanowiska testowe na otwartych wodach, aby zaprezentować wybrane prototypy konwerterów energii fal (ang. wave energy converter, WEC) w 2025 roku.

Zespół finansowanego przez UE projektu EuropeWave zarezerwował stanowiska testowe na otwartych wodach należące do Biscay Marine Energy Platform (BiMEP) w Kraju Basków w Hiszpanii oraz European Marine Energy Centre (EMEC) na Orkadach w Szkocji. Stanowiska zarezerwowano z myślą o ostatniej, 3. fazie programu zamówień przedkomercyjnych EuropeWave, w ramach której w pierwszej połowie 2025 roku wdrożone zostaną trzy prototypowe systemy WEC w celu przeprowadzenia 12-miesięcznych demonstracji i testów operacyjnych.

Jak wskazuje sama ich nazwa, systemy WEC pozyskują energię z fal oceanicznych i przekształcają ją w energię elektryczną. Po latach szeroko zakrojonych testów twórcy technologii z całej Europy ścigają się w komercjalizacji swoich rozwiązań WEC, a rynek tych technologii jest ogromny. Wydajność energii generowanej z fal szacowana jest na nawet 29 500 terawatogodzin rocznie. Oznacza to, że sama energia fal może zaspokoić całe światowe zapotrzebowanie na energię.

Jednak ile z licznych opracowywanych obecnie innowacji doczeka się komercjalizacji? Sektor energetyczny potrzebuje teraz systemów wsparcia, które to umożliwią. Zadaniem tym zajął się zespół EuropeWave, który wybiera obiecujące technologie i pomaga we wprowadzeniu ich na rynek.Zespół projektu wybierze trzech wykonawców, którzy latem 2023 roku wezmą udział w 3. fazie programu zamówień przedkomercyjnych EuropeWave. Dwa systemy zostaną wdrożone w ośrodku testowym BiMEP, a jeden w EMEC Billia Croo.

Spośród pięciu projektów w zakresie energii fal, które doszły do drugiego etapu programu, wyselekcjonowane zostaną trzy. Wśród pięciu wybranych wykonawców znalazły się Arrecife Energy Systems (Hiszpania), AMOG Consulting (Zjednoczone Królestwo), CETO Wave Energy Ireland (Irlandia), IDOM Consulting, Engineering, Architecture (Hiszpania) i Mocean Energy (Zjednoczone Królestwo).

„Rezerwacja stanowisk w ośrodkach EMEC i BiMEP to kluczowy krok dla programu EuropeWave, który gwarantuje dostęp do ośrodków testowych dla 3. fazy demonstracji technologii”, mówi Tim Hurst, dyrektor zarządzający w koordynującej projekt EuropeWave firmie Wave Energy Scotland, cytowany w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie „Offshore Energy”. „Ostatecznym wyzwaniem programu EuropeWave jest wdrożenie i obsługa urządzeń w warunkach rzeczywistych na morzu, co zademonstruje wydajność rozwiązań i ich podsystemów oraz dostarczy informacji w czasie rzeczywistym dotyczących praktyk operacyjnych”.

Endika Aldaiturriaga, kierownik projektów w Ente Vasco de la Energía, agencji energetycznej rządu baskijskiego będącej partnerem projektu EuropeWave, dodaje w tym samym komunikacie: „Podpisanie tych umówi stanowi kluczowy krok, który przybliża nas do osiągnięcia celów projektu EuropeWave, jakimi są zaprojektowanie, wdrożenie i przetestowanie na otwartym morzu trzech obiecujących technologii. Systemy te zostaną wdrożone w dobrze przygotowanych i uznanych ośrodkach testowych mających bogate doświadczenie w prowadzeniu testów technologii konwerterów energii fal, wspomaganiu projektantów i daniu im pewności, że ich praca zostanie doceniona przez cały sektor. Współpraca z BiMEP i EMEC gwarantuje Grupie Kupców EuropeWave jakość w zakresie wyników i solidności rozwijanego procesu”.

Realizacja projektu EuropeWave (Bridging the gap to commercialisation of wave energy technology using pre-commercial procurement) zakończy się w maju 2026 roku.

Więcej informacji:

strona projektu EuropeWave


opublikowano: 2022-12-13
Komentarze
Polityka Prywatności