Energia

Source
Zaawansowany „koncentrator” energii, który w sposób elastyczny i w dowolnie określonym czasie łączy rozproszone zasoby energetyczne i systemy magazynowania w elektrownie wirtualne, otwiera drogę do wdrożenia systemów energetycznych opartych wyłącznie na odnawialnych źródłach energii.
W dobie trwającego kryzysu energetycznego inteligentne czujniki opracowane w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu pomagają europejskim MŚP z branży spożywczej obniżyć koszty energii.
Prognozy i szacunki największych koncernów naftowych są niezgodne z celami porozumienia paryskiego.
Pewniejsze dostawy, mniej emisji: finansowany przez UE demonstrator inteligentnych sieci, który powstał w New Delhi, ma na celu poprawę odporności sieci i podniesienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, przy jednoczesnym zwiększeniu stopnia integracji odnawialnych źródeł energii z siecią.
Po zdobyciu wsparcia dla swoich nowych technologii pozyskiwania energii z fal dwa przedsiębiorstwa weryfikują ich osiągi i możliwości dzięki symulacjom oraz badaniom w zbiornikach.
Technologie cyfrowe całkowicie zmieniły oblicze sektora energetycznego, ułatwiając użytkownikom zarządzanie i sterowanie urządzeniami i systemami, z których na co dzień korzystają. Na rynku istnieje jednak ogromna liczba najróżniejszych rozwiązań i standardów do wyboru, które nie zawsze można ze sobą łączyć, gdyż ich współpraca nie przebiega bez zakłóceń. Może to mocno utrudniać życie konsumentów zainteresowanych kupnem inteligentnych urządzeń i usług, w związku z czym stanowi przeszkodę do ich upowszechnienia się na szerszą skalę.
W wydanej w październiku 2020 roku broszurze CORDIS Results Pack „Nauki społeczne i humanistyczne w badaniach nad energią” opisaliśmy projekt PROSEU, którego celem było wspieranie zwykłych obywateli na drodze do odgrywania kluczowej roli w procesie przejścia na czystą energię w Europie. Czy zespołowi udało się pomóc europejskim prosumentom – mieszkańcom, którzy samodzielnie wytwarzają energię ze źródeł odnawialnych na potrzeby własnej konsumpcji – w staniu się głównymi uczestnikami tej transformacji?
W wydanej w październiku 2020 r. broszurze Results Pack „Nauki społeczne i humanistyczne w badaniach nad energią” opisano projekt SMARTEES, w którego ramach badano koncepcję społecznych innowacji energetycznych i ich ewolucję w czasie. Rezultaty prac uwzględniono w nowatorskim narzędziu cyfrowym służącym poprawie procesów kształtowania polityki i podejmowania decyzji.
Czy ludzie zmieniają zdanie w oparciu o nowe informacje, czy też po to, by zyskać akceptację otoczenia? Nowe badanie pokazuje w jaki sposób mózg rozróżnia pomiędzy różnymi typami wpływów społecznych podczas zmieniania zdania.
Autorzy specjalnego raportu opisali, w jaki sposób innowacyjny napęd akumulatorowy może umożliwić bezemisyjne rejsy statków żeglugi śródlądowej.
Czy jesteśmy w stanie projektować komputery równie efektywne energetycznie co ludzki mózg? Nowe badanie, w którym udało się połączyć funkcję pamięci z funkcją obliczeniową w jednym komponencie, przybliża nas do urzeczywistnienia tego celu.
Zespół wspieranego przez Unię Europejską projektu uruchomił w Norwegii pilotażowy zakład wychwytywania CO2. Dzięki takim rozwiązaniom Unia sprawniej przekształci się w nowoczesną, konkurencyjną i posiadającą wiele zasobów gospodarkę o zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku.
Naukowcy korzystający ze wsparcia Unii Europejskiej oferują moduły elektrolizy służące do wytwarzania ekologicznego wodoru z energii odnawialnej oraz wody.
Naukowcy pracują nad stworzeniem łatwiejszej, tańszej i wydajniejszej metody produkcji odnawialnego metanolu, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla przez branżę transportową.
Siedem technologii opracowanych w celu wsparcia transformacji europejskiej sieci elektrycznej zyskuje uznanie Unii Europejskiej.
Nowa cyfrowa platforma umożliwiająca kojarzenie partnerów otwiera nowe możliwości w zakresie współpracy pomiędzy dostawcami technologii biogazu i biometanu, podmiotami realizującymi projekty oraz inwestorami.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu zaprezentowano nowe, inspirowane naturą rozwiązanie wykorzystujące specjalne powłoki do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w żegludze morskiej.
Zespół finansowanej ze środków UE inicjatywy wprowadza wersję beta swoich usług mających na celu ułatwienie obywatelom Europy zaangażowania się w projekty geotermalne.
Nowy polimer biopochodny może stanowić doskonałą wiadomość dla środowiska – zwłaszcza informacja, że jego produkcja przemysłowa i wykorzystanie do wytwarzania butelek może znacząco obniżyć emisje gazów cieplarnianych.
Opublikowane niedawno sprawozdanie pozwala prześledzić proces rozwoju innowacji w dziedzinie technologii energii odnawialnej. Dzięki zawartej w nim analizie kosztów, patentów i standardów stanowi ono niezwykle cenne źródło informacji dla decydentów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności