Czy modele biznesowe, w których usługa magazynowania energii z użyciem odnowionych akumulatorów jest oferowana odbiorcy komercyjnemu, są możliwe do zrealizowania z ekonomicznego i technicznego punktu widzenia? Zespół finansowanego ze środków UE projektu twierdzi, że tak, wskazując na instalację fotowoltaiczną w Belgii.
Wspierane przez UE konsorcjum łączy pompy ciepła i panele fotowoltaiczne w celu bardziej efektywnego wykorzystania energii w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.
Szereg badań finansowanych ze środków Unii Europejskiej wykazał zaskakująco wysoką akceptację dla ponownego wykorzystania wody i składników odżywczych w trzech krajach europejskich.
Klasyczna statystyka czy metody oparte na uczeniu maszynowym? W ramach wspieranych przez Unię Europejską projektów naukowcy przeprowadzają pierwsze w historii obiektywne porównanie konwencjonalnych i nowych metod, które służą dekodowaniu dyfuzji anomalnej.
Na Karaibach działa już przełomowe rozwiązanie – powietrzny system generowania energii wiatrowej. Koncepcja ta pokazuje, w jaki sposób w miejscach oddalonych od innych skupisk ludzkich można wprowadzać do sieci energetycznych systemy generujące tańszą energią odnawialną. Jednocześnie jest to poważny krok w stronę przyspieszenia transformacji energetycznej.
Wspieranym przez UE naukowcom udało się wydrukować przestrzennie mikroskopijne czujniki gazu, które naśladują mechanizmy zmiany koloru zaobserwowane u pawi. Czujniki reagują optycznie na śladowe ilości gazu w domach, miejscach pracy i samochodach.
Unia Europejska dąży ambitnie do celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wymaga to zdecydowanego przejścia na odnawialne i czyste źródła energii, a także radykalnych działań związanych z przystosowaniem gospodarek i społeczeństw. Zespół finansowanego ze środków UE projektu Open ENTRANCE przygotowuje otwartą platformę umożliwiającą przeprowadzanie ocen strategii związanych z transformacją niskoemisyjną.
Naukowcy porównali wydajność i zmęczenie materiału elastycznych kabli podmorskich. Odkryli, że użycie urządzenia zwanego usztywniaczem znacznie zwiększa ich żywotność, chroniąc je przed uszkodzeniem i zmęczeniem materiału.
Międzynarodowe konsorcjum ukończyło projekt systemu cumowania w pojedynczym punkcie (ang. single-point mooring, SPM) dla unoszących się na wodzie turbin wiatrowych.
Jak będzie wyglądał pierwszy w Europie prom napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi? Zespół unijnego projektu HySeas III testuje obecnie kluczowe komponenty statku i już opublikował pierwsze zdjęcia jednostki.
Autorzy nowego badania przeanalizowali korzyści dla klimatu i jakości powietrza wynikające z usuwania metanu z atmosfery – jest to istotne podejście uzupełniające obecne działania na rzecz ograniczenia emisji CO2.
Oto dwójka spośród najlepszych tegorocznych innowatorów finansowanych przez UE: fińska firma MetGen, zdobywca głównej nagrody Grand Prix, oraz C2CA Technology z Niderlandów, zwycięzca w kategorii Zrównoważone Technologie.
Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się wytworzyć stabilny dwuwymiarowy związek krzemu, który pozwoli na zastosowanie tego pierwiastka na nowe sposoby w dziedzinie chemii molekularnej.
Hybrydowa platforma pływająca zbudowana z betonu i tworzywa sztucznego została zatwierdzona do użytku wraz z komponentami jako technologia do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
Mieszkańcom portugalskiego miasta Porto pomaga się w tworzeniu własnego kompostu, a uczeni analizują metabolizm miejski, by wspomagać przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Testy wykazują pozytywne wyniki ługowania glinu i wapnia z anortozytu, co sugeruje, że skała ta może mieć w przyszłości zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego pozyskiwania glinu.
Naukowcy wykorzystali cechę, która zwykle utrudnia projektowanie lekkich i niezawodnych konstrukcji stalowych, przekształcając ją w mechanizm, dzięki któremu metal stał się bardziej odporny na pękanie spowodowane wodorem.
W obecnych metodach prognozowania nie jest uwzględniany postęp technologiczny w dziedzinie technologii energetycznych, dlatego przewidywane koszty są wyższe od rzeczywistych.
W sierpniowym/wrześniowym wydaniu Research*eu z 2020 roku, w sekcji poświęconej energii, poznaliśmy Gilesa Eperona głównego badacza z unijnego projektu Crystal Tandem Solar, realizowanego w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”. Naukowiec wraz ze swoim zespołem pracował nad rozwojem i ulepszeniem wysoce innowacyjnych ogniw słonecznych opartych na perowskicie, co ostatecznie zaprowadziło go do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował badania po zakończeniu stypendium.
Innowacyjny mobilny system kontroli przepływu energii elektrycznej zainstalowany w bułgarskiej sieci przesyłowej zwiększa wykorzystanie energii odnawialnej i usprawnia przepływy transgraniczne między Bułgarią i Rumunią.