Energia

Source
Jak będzie wyglądał pierwszy w Europie prom napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi? Zespół unijnego projektu HySeas III testuje obecnie kluczowe komponenty statku i już opublikował pierwsze zdjęcia jednostki.
Autorzy nowego badania przeanalizowali korzyści dla klimatu i jakości powietrza wynikające z usuwania metanu z atmosfery – jest to istotne podejście uzupełniające obecne działania na rzecz ograniczenia emisji CO2.
Oto dwójka spośród najlepszych tegorocznych innowatorów finansowanych przez UE: fińska firma MetGen, zdobywca głównej nagrody Grand Prix, oraz C2CA Technology z Niderlandów, zwycięzca w kategorii Zrównoważone Technologie.
Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się wytworzyć stabilny dwuwymiarowy związek krzemu, który pozwoli na zastosowanie tego pierwiastka na nowe sposoby w dziedzinie chemii molekularnej.
Hybrydowa platforma pływająca zbudowana z betonu i tworzywa sztucznego została zatwierdzona do użytku wraz z komponentami jako technologia do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
Mieszkańcom portugalskiego miasta Porto pomaga się w tworzeniu własnego kompostu, a uczeni analizują metabolizm miejski, by wspomagać przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Testy wykazują pozytywne wyniki ługowania glinu i wapnia z anortozytu, co sugeruje, że skała ta może mieć w przyszłości zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego pozyskiwania glinu.
Naukowcy wykorzystali cechę, która zwykle utrudnia projektowanie lekkich i niezawodnych konstrukcji stalowych, przekształcając ją w mechanizm, dzięki któremu metal stał się bardziej odporny na pękanie spowodowane wodorem.
W obecnych metodach prognozowania nie jest uwzględniany postęp technologiczny w dziedzinie technologii energetycznych, dlatego przewidywane koszty są wyższe od rzeczywistych.
W sierpniowym/wrześniowym wydaniu Research*eu z 2020 roku, w sekcji poświęconej energii, poznaliśmy Gilesa Eperona głównego badacza z unijnego projektu Crystal Tandem Solar, realizowanego w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”. Naukowiec wraz ze swoim zespołem pracował nad rozwojem i ulepszeniem wysoce innowacyjnych ogniw słonecznych opartych na perowskicie, co ostatecznie zaprowadziło go do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował badania po zakończeniu stypendium.
Innowacyjny mobilny system kontroli przepływu energii elektrycznej zainstalowany w bułgarskiej sieci przesyłowej zwiększa wykorzystanie energii odnawialnej i usprawnia przepływy transgraniczne między Bułgarią i Rumunią.
Zespół finansowanego ze środków UE projektu stawia sprawę jasno: baterie muszą mieć większą żywotność niż urządzenia internetu rzeczy (IoT), które zasilają. Badacze przedstawili swoje stanowisko w dokumencie opisującym kluczowe działania, które należy podjąć, by zapewnić niezawodne i zrównoważone zasilanie urządzeń IoT.
Grecka wyspa Tilos zajęła trzecie miejsce w unijnym konkursie nagradzającym osiągnięcia w dziedzinie produkcji energii odnawialnej i zdobyła nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 euro za swój innowacyjny model systemu energetycznego.
Jak prowadzić prace przy morskich turbinach wiatrowych w niekorzystnych warunkach pogodowych? Naukowcy twierdzą, że połączenie inteligentnego oprogramowania z konserwacją wykonywaną przez roboty może wydłużyć czas pracy statków obsługujących fermy wiatrowe o 35 %.
Dzięki wsparciu Unii Europejskiej udało się zakończyć budowę pływającej turbiny pływowej o mocy 2 MW. Po zainstalowaniu na Orkadach będzie to najpotężniejsza turbina pływowa uruchomiona na świecie.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu opublikowano raport opisujący zautomatyzowane rozwiązanie do handlu energią oraz platformę stworzoną do jego obsługi.
Dwie wspierane przez UE holenderskie firmy zbudowały na Morzu Północnym instalację stanowiącą połączenie farmy fotowoltaicznej i farmy wodorostów. To pierwsze przedsięwzięcie umożliwiające wytwarzanie prądu z energii słonecznej i uprawę wodorostów w tym samym miejscu.
Francuski rząd docenił wspierane przez UE konsorcjum i jego osiągnięcia w zakresie technologii półprzewodnikowych.
Zespół projektu finansowanego ze środków UE wdrożył oparty na wodorze system przechowywania energii w oddalonej miejscowości Agkistro w północnej Grecji.
Zespół finansowanego ze środków UE projektu umożliwia naukowcom-wolontariuszom zbieranie danych o ruchu ulicznym w ich okolicy. Członkowie zespołu mają nadzieję, że pomoże on lokalnym społecznościom podjąć działania, które ostatecznie umożliwią zmianę lokalnej polityki i wprowadzenie efektywnych rozwiązań w ruchu ulicznym.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności