Co nowego w projekcie ABBI: komercjalizacja wyjątkowej bransoletki dla niedowidzących dzieci zbliża się wielkimi krokami

W opublikowanej w numerze 66 Magazynu Research*eu rubryce specjalnej zaprezentowaliśmy szereg finansowanych przez UE projektów dążących do poprawy jakości życia osób niedowidzących przy pomocy nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jednym z przedstawionych przedsięwzięć był projekt ABBI, który wyróżniał się swoim produktem – pionierskim urządzeniem pomagającym niedowidzącym dzieciom w rozwijaniu lepszego poczucia przestrzeni. Koordynatorka projektu, dr Monica Gori opowiedziała nam o dalszych krokach na drodze do komercjalizacji, które pokonał projekt od czasu naszej ostatniej rozmowy.

ABBI (Audio Bracelet for Blind Interactions) to innowacyjne urządzenie, które zostało opracowane z myślą o dzieciach, dlatego jednym z najważniejszych kwestii była jego prostota. Dziecko zakłada urządzenie przypominające wielkością zegarek na swój nadgarstek, a po założeniu wbudowane w bransoletkę czujniki zaczynają wykrywać ruchy ciała, dostarczając jej użytkownikowi informacji przestrzennych na temat miejsca, w którym się porusza przy pomocy serii dźwięków. W sytuacji, gdy urządzenie jest wykorzystywane przez wiele osób, na przykład przez rodzinę dziecka, pozwala ono dziecku na lepsze zrozumienie zdarzeń zachodzących wokół, pomagając dzięki temu w rozwijaniu umiejętności społecznych osób niedowidzących.

ABBI-K toruje drogę

Z naszej ostatniej rozmowy z dr Gori dowiedzieliśmy się, że zespół projektowy liczył na pełną komercjalizację urządzenia w ciągu roku. Wszystko wskazuje na to, że ich przewidywania nie rozminą się z rzeczywistością, a to wszystko dzięki pozytywnym wynikom badań klinicznych rozwiązania ABBI oraz dzięki temu, że zestaw ABBI-K zawierający urządzenie ABBI oraz komplet głośników wkrótce trafi do szpitali i ośrodków rehabilitacyjnych. „Zestaw ABBI-K pomoże terapeutom w prowadzeniu rehabilitacji przy pomocy urządzenia ABBI w prosty i intuicyjny sposób”, zauważa dr Gori. „Obecnie jesteśmy także na etapie finalizacji starań o uzyskanie znaku zgodności CE – wszystko wskazuje na to, że jesteśmy naprawdę na dobrej drodze!”

Zespół kierowany przez dr Gori skupia się obecnie na pracach nad kompleksowym planem biznesowym, którego celem będzie pełne i skuteczne wprowadzenie urządzenia ABBI na rynki. „Dotychczas otrzymaliśmy pewne sygnały zainteresowania ze strony inwestora zajmującego się projektami na wczesnych etapach rozwoju dotyczące komercjalizacji projektu ABBI oraz zestawu ABBI-K. Dążymy także do podpisania umowy dotyczącej rozpoczęcia działalności biznesowej z moją współpracowniczką, Chiarą Martolini”, wyjaśnia dr Gori. „Osiągnięcie takich rezultatów było możliwe dzięki Biuru Transferu Technologii działającym przy Włoskim Instytucie Technologicznym. Kilka szpitali oraz ośrodków rehabilitacji we Włoszech wyraziło swoje zainteresowanie naszym urządzeniem oraz ogólnym podejściem”.

Dalszy rozwój ABBI

Nawet w czasie podejmowania kolejnych ważnych kroków ukierunkowanych na wejście na rynek, dr Gori oraz jej zespół chcą nadal maksymalizować olbrzymi potencjał rozwiązania ABBI. „Dotychczas pracowaliśmy przy pomocy ABBI tylko z dziećmi powyżej trzeciego roku życia. Jestem jednak przekonana, że nasze urządzenie może być kluczowe dla poprawy umiejętności przestrzennych, manipulacji oraz umiejętności społecznych dzieci niedowidzących w kluczowych dla ich rozwoju pierwszych trzech latach życia”, mówi dr Gori. „Planuję nadal zajmować się tym zagadnieniem, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że dotychczas pojawiły się zaledwie nieliczne rozwiązania technologiczne opracowane z myślą o wczesnej rehabilitacji małych dzieci niedowidzących”.

Wygląda zatem na to, że rozwiązanie ABBI czeka świetlana przyszłość. Jak podsumowuje dr Gori: „Sądzę, że projekt ABBI stanowi początek kaskady wielkich możliwości rehabilitacji dzieci niedowidzących”.

data ostatniej modyfikacji: 2019-03-12 17:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności