Inteligentniejsze lokalne rynki energii

Finansowana przez Unię Europejską inicjatywa wspiera wymianę wiedzy między regionalnymi i europejskimi projektami dotyczącymi sieci energetycznych, aby pomóc Europie w osiągnięciu celów w zakresie energii. Jeden z tych projektów dotyczy nowego, inteligentniejszego sposobu wdrażania koncepcji lokalnych rynków energii.

Jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi Europa, jest stworzenie niskoemisyjnego, wydajnego i bezpiecznego systemu energetycznego. W szczególności konieczne jest przekształcenie naszych istniejących sieci elektroenergetycznych w system wysoce wydajnych, elastycznych sieci, które będą odpowiadały obecnym modelom produkcji i zużycia oraz postępom technologicznym.

Finansowana przez Unię Europejską inicjatywa ERANet SmartGridPlus pomaga Europie w realizacji krótko-, średnio- i długoterminowych celów energetycznych. Wspiera ona szeroko zakrojoną wymianę wiedzy między regionalnymi i europejskimi projektami dotyczącymi inteligentnych sieci.

Wsparcie ERANet SmartGridPlus polega między innymi na finansowaniu szeregu międzynarodowych projektów w zakresie badań stosowanych, pilotażowych i demonstracyjnych w dziedzinie inteligentnych sieci. Jeden z projektów finansowanych w ramach tej inicjatywy nosi nazwę E-REGIO. Projekt E-REGIO ma na celu przeanalizowanie, przetestowanie i walidację nowego sposobu wdrażania lokalnych rynków energii skupionych wokół jednostek magazynowania energii i elastycznych zasobów nadzorowanych przez lokalnego operatora systemu. Wykonalność tej koncepcji i jej potencjał biznesowy są testowane w Szwecji i Norwegii.

W projekcie E-REGIO do lokalnych uczestników rynku należą lokalni operatorzy systemów oraz dwa rodzaje klientów: użytkownicy końcowi oraz odbiorcy średniego i wysokiego napięcia. Lokalny operator systemu odpowiada za wspólną optymalizację obciążeń związanych z elastycznością energetyczną, planowanie energetyczne, planowanie magazynowania energii oraz tworzenie harmonogramów pojazdów elektrycznych dla lokalnej sieci zasilania i społeczności energetycznej. Celem tej optymalizacji jest nadanie priorytetowego znaczenia usługom w zakresie społeczności, usługom sieciowym lub obu, w zależności od preferencji odbiorców.

Zaawansowana platforma lokalnego rynku energii

Zaawansowana platforma TIK opracowana dla lokalnych rynków energii w ramach projektu E-REGIO umożliwia lokalnym operatorom systemów świadczenie niezbędnych usług sieciowych. W oparciu o platformę lokalni operatorzy systemów mogą pełnić rolę agregatora, centralnego pośrednika rynkowego, lokalnego sprzedawcy energii, lokalnego zarządcy magazynowania energii, lokalnego dostawcy usług i operatora pojazdów elektrycznych. Przyjazne dla użytkownika aplikacje mobilne i strony internetowe dostępne w ramach platformy umożliwiają lokalnym uczestnikom rynku łatwy udział w lokalnym handlu energią.

Do testowania platformy wykorzystywane są dwa zakłady przemysłowe. Jednym z pilotażowych systemów jest instalacja mikrosieciowa na terenie norweskiego przedsiębiorstwa energetycznego. Jej celem jest zbadanie świadczenia usług sieciowych związanych z zasobami sieci, do których należą lokalni konsumenci i prosumenci (konsumenci wytwarzający energię elektryczną na własne potrzeby i ewentualnie w celu dostarczenia jej do sieci), stadion, lokalne instalacje wytwarzające energię przy pomocy ogniw fotowoltaicznych i systemy magazynowania energii.

Drugi projekt pilotażowy realizowany jest na terenie jednego z największych szwedzkich właścicieli publicznych zasobów mieszkaniowych. Zlokalizowany jest w trzech budynkach wielorodzinnych, w których za pośrednictwem platformy TIK wykorzystywane są moduły fotowoltaiczne, baterie stacjonarne i ładowarki do pojazdów elektrycznych. Oba projekty pilotażowe pokazują, w jaki sposób platforma może być wykorzystywana do angażowania użytkowników końcowych oraz świadczenia usług społecznościowych i sieciowych zarówno w środowisku przemysłowym, jak i mieszkalnym.

Projekt ERANet SmartGridPlus (ERA-Net Smart Grids Plus: support deep knowledge sharing between regional and European Smart Grids initiatives) wspiera rozwój inteligentnych sieci, wykorzystując bazę wiedzy, inicjatywy badawczo-rozwojowe i obiekty badawczo-rozwojowe już istniejące w Europie. Projekt ma zakończyć się w styczniu 2020 roku.

Więcej informacji:
strona projektu ERA-Net Smart Energy Systems
strona projektu E-REGIO


data ostatniej modyfikacji: 2019-09-21 17:15:03
Komentarze
Polityka Prywatności