Naukowcy finansowanego przez UE projektu zademonstrują swój wielokrotnie nagradzany termiczny czujnik odcisków palców na wiodącej konferencji europejskiej.
Dawno, dawno temu czujniki odcisków palców były kojarzone wyłącznie z ochroną porządku publicznego i bezpieczeństwem firm. Teraz stały się one tak powszechne, że są używane nawet w telefonach komórkowych. Technologie biometryczne spotykane w takich czujnikach opierają się głównie na urządzeniach optycznych lub silikonowych. Na drodze rozwoju tych technologii stoją jednak różne ograniczenia. Czujniki optyczne są nieporęczne, nieelastyczne i kosztowne, a czujniki krzemowe, które nie są aż tak drogie, również są nieelastyczne i mają niewielką powierzchnię pomiarową.
Naukowcom finansowanego przez UE projektu PYCSEL udało się przezwyciężyć te niedogodności dzięki zastosowaniu elastycznej elektroniki, znanej również jako TOLAE (cienkie, organiczne, elektroniczne elementy o dużej powierzchni). Czujniki TOLAE są cienkie (<200 μm), elastyczne i tanie, mają wysoką rozdzielczość (500 ppi) i dużą powierzchnię czynną (76 mm x 81 mm). Dzięki tej technologii zespół projektowy opracował poręczny termiczny czujnik linii papilarnych, który wykonuje obrazy o wysokiej rozdzielczości przy obniżonych kosztach. To sprawia, że doskonale nadaje się do zastosowań takich jak inteligentne karty i sprawdza się w motoryzacji, np. w kierownicach lub przekładniach.
Urządzenie jest czujnikiem jednopalcowym o rozdzielczości 256 x 256 pikseli przy 500 ppi. Jest to również pierwszy czujnik linii papilarnych na świecie, w którym zastosowano drukowane, piroelektryczne warstwy na bazie poli(fluorku winylidenu) znajdujące się nad cienkowarstwową, tranzystorową matrycą ze stopów indu, galu i tlenku cynku umieszczoną na elastycznej folii z tworzyw sztucznych. Urządzenie jest aktywnym termicznym czujnikiem linii papilarnych. Linie dotykające pikseli generują ciepło i powstaje różnica temperatur między nimi a wgłębieniami, które nie dotykają czujnika.
Czujnik zostanie zaprezentowany na tegorocznej konferencji EAB Research Projects, która odbędzie się w Darmstadt w Niemczech w dniach 16–18 września. Podczas konferencji będą przedstawiane badania z zakresu biometrii i zarządzania tożsamością z całej Europy. Jest to obecnie największe wydarzenie tego rodzaju finansowane przez UE, które przyciąga uczestników ze środowiska akademickiego, przemysłu i instytucji publicznych.
Zdobywając nagrody
Innowacyjne urządzenie zostało wcześniej zaprezentowane podczas konferencji i targów LOPEC, które odbyły się w centrum kongresowym Messe München w Monachium w marcu 2019 r. Na tym wydarzeniu PYCSEL zdobył nagrodę dla najlepszego demonstratora projektu finansowanego ze środków publicznych w konkursie Organic and Printed Electronics Association (OE-A) na aplikacje wykorzystujące elektronikę organiczną i drukowaną. Pierwsze obrazy z czujnika powstały podczas demonstracji OE-A.
PYCSEL (PYroelectric Conformable SEnsor matrix for Large area applications in security and safety) ma na celu stworzenie czteropalcowego czujnika o wymiarach 1 500 x 1 600 pikseli i powierzchni czynnej 75 x 80 mm2. To trzeci i ostatni rok, w którym jest prowadzony ten projekt koordynowany przez Francuską Komisję Energii Alternatywnych i Energii Atomowej. Projekt kończy się w grudniu.
Więcej informacji:
strona projektu PYCSEL