CORDIS na konferencji H2020 dotyczącej badań transportu drogowego w 2019 roku: Mapowanie drogi przed nami

W dniach 4–5 grudnia 2019 r. przedstawiciele serwisu CORDIS wzięli udział w tegorocznej edycji konferencji „Wyniki badań transportu drogowego w projektach Horyzont 2020”, która odbyła się w Brukseli. Uczestnicy wydarzenia, które zorganizowane zostało przez Europejską Radę Doradczą ds. badań w dziedzinie transportu drogowego (ERTRAC) i europejską inicjatywę na rzecz ekologicznych samochodów (EGVI), mieli okazję dowiedzieć się, jak wiele prowadzonych jest obecnie projektów finansowanych w ramach inicjatywy „Horyzont 2020”, i to od samych koordynatorów!

Rzut oka na program dwudniowej konferencji pokazuje, jak różnorodne tematy zostały na niej poruszone: od zmniejszenia masy pojazdów elektrycznych po rozwój nowych akumulatorów, od małych projektów dotyczących konkretnego problemu technicznego po projekty na dużą skalę z udziałem znanych producentów samochodów. Wszystkie sesje były nie tylko bardzo ważne, ale również niezwykle interesujące. Przedstawiciele serwisu CORDIS byli tym bardziej rozczarowani, że nie mogli wziąć udziału w każdej z nich i porozmawiać ze wszystkimi koordynatorami projektów. Z przyjemnością jednak informujemy o tych sesjach, które mogliśmy śledzić. Czytelnicy zainteresowani szczegółami licznych projektów prezentowanych podczas wydarzenia znajdą wszystkie informacje na stronie serwisu CORDIS. Zachęcamy również do zapoznania się ze związaną z tą tematyką broszurą Results Pack dotyczącą opartej na sieci i zautomatyzowanej mobilności, którą opublikowaliśmy na początku tego roku, a także magazynem Research*eu z listopada 2018 roku, poświęconym pojazdom elektrycznym.

Liczne aspekty integracji pojazdów ekologicznych

Pierwsza sesja, w której wzięliśmy udział, była zatytułowana „Integracja pojazdów ekologicznych z systemem transportowym”. Omówiono podczas niej postępy poczynione w ramach projektów skupiających się na tym zagadnieniu, włącznie z projektem NeMo, który niedawno zdobył 1. nagrodę w konkursie MOBI Grand Challenge w Los Angeles, zwyciężając w kategorii „Najbardziej możliwe wejście na rynek”. Zarówno projekt NeMo, jak i niedawno zakończony projekt ELECTRIFIC skupiają się nie tylko na integracji ekologicznych pojazdów z siecią energetyczną, ale także włączaniu użytkowników w proces integracji, głównie poprzez opracowanie unikalnych narzędzi informacyjno-komunikacyjnych ułatwiających komunikację między wszystkimi podmiotami ekosystemu elektromobilności. Członkowie projektu ASSURED pracują między innymi nad rozwojem modułowych sposobów ładowania o dużej mocy nowej generacji dla czystszego, bardziej zrównoważonego i ekologicznego transportu miejskiego (na przykład zasilane elektrycznie autobusy, śmieciarki i samochody dostawcze).

Próba czasu

Podczas kolejnej sesji zatytułowanej „Modelowanie i testowanie pojazdów elektrycznych” zaprezentowano projekty, które koncentrują się na ograniczeniu wysiłków związanych z rozwojem pojazdów elektrycznych i usprawnieniu procesu testowania przy jednoczesnym zachowaniu jego bezpieczeństwa, z tym że w każdym z nich zastosowano inne podejście. Członkowie projektu OBELICS zajmują się opracowaniem narzędzia typu „toolchain”, które pozwoli zmniejszyć koszty pojazdów elektrycznych i wysiłki rozwojowe, przyczyniając się w ten sposób do pojawienia się niedrogich pojazdów elektrycznych. Autorzy projektu DEMOBASE postawili sobie tymczasem cele zarówno na poziomie akumulatora (wykorzystując masową cyfryzację do równoległego działania systemu ogniw i akumulatorów), jak i na poziomie pojazdu (wprowadzając nowatorskie podejście do projektowania lekkich podwozi). W ramach projektu HIFI-ELEMENTS prowadzone są prace w związku z przygotowaniem, sprawdzeniem poprawności i opublikowaniem zaleceń dotyczących standaryzacji modelowych interfejsów dla wspólnych elementów napędu elektrycznego. Ostatecznym celem autorów projektu jest szerokie zastosowanie tych zaleceń i metod w branży pojazdów elektrycznych.

Na ramionach olbrzymów

Podczas sesji dotyczącej jednego z najgorętszych tematów, jakim jest zautomatyzowana jazda, autorzy największych projektów finansowanych w ramach inicjatywy „Horyzont 2020” również zaprezentowali swoje wyniki. Jednym z nich jest projekt L3Pilot, który zgromadził 13 europejskich (oraz kilku amerykańskich i japońskich) producentów samochodów, aby przetestować opłacalność zautomatyzowanej jazdy jako bezpiecznego i wydajnego środka transportu. Będzie to pierwszy projekt, w ramach którego pokazano tak szeroki wachlarz funkcji zautomatyzowanej jazdy. Projekt ENSEMBLE toruje drogę do przyjęcia w Europie technologii jazdy w konwoju elektronicznych ciężarówek różnych marek. Jego celem jest przeprowadzenie pokazu z udziałem sześciu różnych producentów ciężarówek w co najmniej jednym konwoju poruszającym się w rzeczywistych warunkach na drodze i przekraczającym granice państw. Projekt AVENUE prowadzony jest nie tylko na dużą skalę, ale także na poziomie międzynarodowym. Polega on na rozmieszczeniu flot autonomicznych minibusów na obszarach o niskim i średnim zapotrzebowaniu w czterech europejskich miastach: Genewie, Lyonie, Kopenhadze i Luksemburgu.

Z fascynacją słuchaliśmy o wynikach tych wszystkich projektów i ich postępach. I chociaż w najbliższej przyszłości nie zobaczymy odpowiednika technologii K.I.T.T. na naszych ulicach, to udział w konferencji pozwolił nam rzucić okiem na drogę przed nami!


data ostatniej modyfikacji: 2019-12-14 17:15:02
Komentarze
Polityka Prywatności