Powstaje silniejsza europejska społeczność XR

W jaki sposób podmioty działające na rynku rzeczywistości poszerzonej mogą wyróżnić się na rynku? To pytanie dało początek projektowi XR4ALL, którego celem było wzmocnienie przemysłu dzięki wprowadzeniu platformy społecznościowej i udostępnieniu finansowania dla innowacyjnych start-upów.

Rzeczywistość poszerzona (ang. extended reality, XR) – obejmująca rzeczywistość wirtualną (VR), rzeczywistość rozszerzoną (AR) i rzeczywistość mieszaną (MR) – choć bardzo popularna w pewnych segmentach rynku, jest nadal obca większości konsumentów. Trwa międzynarodowy wyścig, którego celem jest nie tylko uzyskanie jak najbardziej immersyjnych doznań, lecz także zaprojektowanie nowej generacji urządzeń, które będą atrakcyjne dla konsumentów i nie odstraszą ich stopniem skomplikowania. Niestety Europa nadal nie dogoniła czołówki w tej branży.

Aby wzmocnić europejski przemysł XR, Komisja Europejska finansuje projekt XR4ALL (eXtended Reality for All). Inicjatywa pomaga innowacyjnym start-upom i wspiera społeczność zajmującą się zagadnieniami XR w tym bardzo rozdrobnionym sektorze.

Oliver Schreer, szef Immersive Media & Communication Group w instytucie Fraunhofer Heinrich Hertz Institute (HHI) i koordynator projektu XR4ALL, omawia działania, które wzmocniły społeczność XR i będą dalej dawać jej oparcie w najbliższej przyszłości.Oliver Schreer: Technologia XR jest szeroko stosowana w Przemyśle 4.0 w sektorach, takich jak konserwacja, naprawy, projektowanie, montaż czy zapewnienie jakości, a także w sektorze medycznym, gdzie wykorzystuje się ją do prowadzenia szkoleń lub do zastosowań przed-, śród- i pooperacyjnych. Jednocześnie nie da się ukryć, że konsumencki rynek masowy nie dojrzewał równolegle z rynkiem przemysłowym. Z technologicznego punktu widzenia, jeśli chcemy myśleć o łatwiejszym i bardziej akceptowalnym dla użytkownika stosowaniu aplikacji AR, rozwiązania związane z śledzeniem i wykrywaniem ciągle wymagają ulepszeń. Okulary, aby mogły trafić na rynek masowy, muszą być lżejsze i tańsze. Kolejną ważną kwestią jest brak interoperacyjności w zakresie wdrażania technologii na szeroką skalę i brak zdrowego ekosystemu, w którym działaliby różni dostawcy technologii.Stany Zjednoczone, a także firmy azjatyckie, są obecnie liderami branży sprzętu komputerowego. Szczególnie mocno różnice między nami rysują się na rynku okularów (urządzeń HMD). Wszystkie liczące się urządzenia z tego sektora są produkowane we wspomnianych regionach. Jednocześnie warto wspomnieć, że norweska firma VARIO wchodzi właśnie na rynek HMD z obiecującymi urządzeniami wysokiej jakości.Kiedy analizujemy europejski krajobraz technologii XR, widzimy poważne rozdrobnienie polityk i rozwoju, w oczy rzuca się także brak funduszy. Pomimo tego, że technologie XR nie weszły jeszcze do głównego nurtu zainteresowań, mówimy tu o branży, w której działają setki firm zatrudniające dziesiątki tysięcy pracowników i w którą do tej pory zainwestowano ponad 4 miliardy euro. Ten sektor, jeśli zabezpieczymy mu odpowiednie finansowanie, czeka świetlana przyszłość. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorstw rozpoczynających działalność i znajdujących się na wczesnym etapie rozwoju.

Inne mocne strony Europy to kreatywność, umiejętności i różnorodność kulturowa. Dlatego jesteśmy przekonani, że przygotowanie centralnej platformy umożliwiającej wymianę w obszarze zatrudnienia między przedsiębiorstwami i środowiskiem akademickim z jednej strony a młodymi talentami, programistami i kreatywnymi twórcami z drugiej strony poprawi wyniki w kwestii dopasowania umiejętności pracowników do zadań, które mamy do wykonania.Projekt XR4ALL ma na celu stworzenie konkurencyjnego, zrównoważonego ekosystemu technologii XR w Europie. Naszym celem jest zbudowanie ogólnoeuropejskiej społeczności skupionej wokół technologii XR, odkrycie istniejących źródeł technologii XR w Unii, opracowanie programu badań, przyznanie dotacji na innowacyjne projekty technologiczne oraz zwiększenie inwestycji i transferów technologii, aby ułatwić wprowadzanie produktów na rynek.Do udziału w programie XR4ALL wybraliśmy 50 projektów. Wszystkie przeszły przez pierwszą fazę, w której firmy sprawdziły wykonalność techniczną swojego rozwiązania i jego potencjał biznesowy. Uczestnicy otrzymali na ten cel odpowiednie finansowanie w wysokości 10 000 EUR. Po tej pierwszej fazie wyłoniono 25 projektów, które będą kontynuowane w drugiej fazie. Tu zabezpieczono finansowanie w wysokości 40 000 EUR.

Projekty zorganizowano w trzech grupach. Pierwsza z nich zakończyła już swoje działania, a osiem rozwiązań opracowanych w ramach tych projektów trafiło na rynek. Grupy druga i trzecia nadal działają, a na rynek niebawem trafią wyniki prac prowadzonych w ramach kolejnych 17 projektów.Po 2,5 latach projekt XR4ALL był w stanie wypracować wyjątkową europejską markę, która łączy głównych interesariuszy społeczności XR. Ponad 1 000 indywidualnych ekspertów zarejestrowało się w charakterze członków społeczności XR4ALL, a 17 organizacji i stowarzyszeń przyjęło statut członków stowarzyszonych.

W społeczności wokół poszczególnych tematów już wyłonili się ich ambasadorzy i grupy szczególnego zainteresowania. Zwrócono się do ponad 50 wpływowych osób, a 30 zgodziło się zostać ambasadorami projektu. Obecnie tworzą oni i prowadzą 14 grup szczególnego zainteresowania. Dołączają do nich członkowie projektu XR4ALL. Daje im to miejsce, w którym mogą się ze sobą kontaktować i dyskutować za pośrednictwem utworzonych w tym celu kanałów. Zorganizowaliśmy również dwa doroczne wydarzenia XR4ALL i dwa fora technologiczne. Chcemy w ten sposób zbliżyć do siebie członków społeczności i umożliwić nawiązanie kontaktu między start-upami a inwestorami.

Wreszcie, w ramach projektu ogłoszono otwarte zaproszenie do składania wniosków, które ma przyciągnąć podmioty zewnętrzne do prac nad nowymi rozwiązaniami XR, pozwolić wybrać najlepsze rozwiązania i zapewnić im wsparcie finansowe. Wśród nich można wymienić między innymi wtyczki do silników gier takich jak Unity czy niskopoziomowe moduły korzystające z otwartych interfejsów API, standardy i frameworki, takie jak SolAR.Jednym z głównych zadań jest zapewnienie, by wszystkie działania w ramach projektu XR4ALL spełniały wymóg zrównoważenia. Za kilka tygodni wraz z kilkoma innymi członkami–założycielami uruchomimy nową organizację, którą nazwaliśmy XR4Europe. Konsorcjum włoży całą swoją energię i kreatywność w zapewnienie, by nowa organizacja non-profit była udaną kontynuacją projektu XR4ALL.


opublikowano: 2021-06-01
Komentarze
Polityka Prywatności