W wydaniu magazynu Research*eu z października 2020 r. przedstawiliśmy projekt BILLON i dowiedzieliśmy się o innowacyjnej technologii blockchain, która pozwala wszystkim Europejczykom, niezależnie od wieku, zamożności czy narodowości, uczestniczyć w stale rozwijającej się gospodarce cyfrowej. Robert Kałuża, dyrektor generalny ds. pieniądza elektronicznego w Grupie Billon z siedzibami w Wielkiej Brytanii i Polsce, informuje nas o postępie technologicznym i najnowszych osiągnięciach firmy.
Projekt BILLON (Disrupting the economy – FinTech blockchain solution revolutionises direct payments. Secure, low-cost and simple bank-free payments for everyone) polegał na udostępnieniu ogółowi społeczeństwa bezproblemowych, bezpiecznych, prostych i tanich płatności cyfrowych, a sposobem na osiągnięcie tego celu było opracowanie technologii blockchain, która nie jest uzależniona od żadnego pośrednika, takiego jak bank czy dostawca kart. Udało im się uzyskać licencje na przetwarzanie transakcji z wykorzystaniem pieniędzy elektronicznych w Polsce (jako pierwszym w tym kraju) oraz w Wielkiej Brytanii, a także zdobyć kilka znaczących wyróżnień branżowych za ich technologię blockchain.Ale jak radzą sobie w tej chwili? „Właśnie osiągnęliśmy kamień milowy w naszym rozwoju technologicznym, uruchamiając system rozproszonego rejestru Unified Enterprise”, mówi Kałuża. „Ta platforma konsoliduje nasze wcześniejsze rozwiązania wykorzystujące technologię blockchain do zarządzania różnymi klasami aktywów – walutami krajowymi, dokumentami i innymi tokenami – w jeden wysokowydajny rozproszony rejestr”. Oznacza to, że firma Billon nie będzie w stanie w pełni wykorzystać potencjału swojej technologii blockchain poprzez połączenie oddzielnych przepływów pieniędzy i danych w jeden bezproblemowy proces.
Pomysł firmy Billon na przeprowadzanie transakcji blockchain przy użyciu walut krajowych zyskał również akceptację wiodących instytucji finansowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. „FIS, wiodący na świecie dostawca bankowych rozwiązań IT, zainwestował w firmę Billon i wykorzystał naszą technologię blockchain do natychmiastowych przekazów pieniężnych w swojej nowej platformie Modern Banking Platform”, kontynuuje Kałuża. „Wykorzystując system FIS, pracujemy również wspólnie z Raiffeisen Bank International nad systemem transgranicznych płatności, aby umożliwić wykonywanie natychmiastowych przekazów pieniężnych pomiędzy bankami z Austrii oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej”.
Na froncie krajowym polska licencja firmy Billon na pieniądz elektroniczny również zapewniła kilka korzystnych współprac. ERGO Hestia, wiodąca polska firma ubezpieczeniowa, zastosowała rozwiązanie firmy Billon do masowych wypłat, aby zapewnić klientom natychmiastowe zwroty nadpłaconych składek, a inny klient, firma dostarczająca żywność, wykorzystała możliwości firmy Billon w zakresie pieniądza elektronicznego do natychmiastowej cyfryzacji poboru gotówki. Dzięki temu kurierzy mogli wpłacać gotówkę w dowolnym miejscu i otrzymywać środki w trybie natychmiastowym z możliwością niezmiennego śledzenia transakcji.
Kałuża przyznaje jednak, że pandemia opóźniła niektóre projekty. „Jestem jednak przekonany, że wyjdziemy z tego obronną ręką jako dostawcy technologii, które przyspieszają cyfrową transformację”.Ogólnie rzecz biorąc, fundusze unijne przyznane firmie Billon pomogły jej w zyskaniu widoczności na rynkach międzynarodowych (podczas gdy kluczowymi priorytetami pozostają Europa i Stany Zjednoczone, firma wstępnie bada również możliwość rozszerzenia swojej obecności biznesowej na Singapur) i ugruntowały świadomość marki na zatłoczonej arenie technologii blockchain / rozproszonego rejestru.
„Dzięki funduszom unijnym udało nam się wyjść poza etap koncepcji i nawiązać silne partnerstwa z firmami takimi jak FIS i Raiffeisen”, podsumowuje Kałuża. „Jest to coś, co udało się osiągnąć bardzo niewielu firmom z branży blockchain i nie byłoby to możliwe bez naszego udziału w programie Horyzont 2020”.