Poprawa efektywności energetycznej polskich budynków

Niedawno uruchomiony w Polsce nowy program finansowania wspiera renowację energetyczną w budynkach, która poprawia warunki życia i obniża emisje przez co najmniej 20 lat.

Dzięki ambitnemu programowi finansowania realizowanemu przy wsparciu finansowanego przez UE projektu FinEERGo-Dom budynki w Polsce staną się bardziej ekologiczne. Kwota 100 milionów złotych przekazana polskim obywatelom sfinansuje projekty umożliwiające przeprowadzenie gruntownych renowacji budynków, które ograniczą emisje gazów cieplarnianych i poprawią wydajność energetyczną.

Polski rynek energetyczny w dużym stopniu opiera się na paliwach kopalnych, w szczególności węglu. Ponadto budynki w Polsce odpowiadają za 38 % całkowitego zużycia energii i 33 % emisji związanych z energetyką. Aby wypełnić unijne cele związane z klimatem i energią, Polska musi zatem zwiększyć wysiłki zorientowane na ograniczanie emisji i poprawić efektywność energetyczną, ze szczególnym naciskiem na dekarbonizację sektora budowlanego.Polski program finansowania czerpie z doświadczenia uzyskanego w ramach prac nad łotewskim ośrodkiem ds. efektywności energetycznej budynków (LABEEF), który został zaprojektowany w odpowiedzi na pogłębiający się kryzys budowlany, a jednocześnie wspiera walkę z ubóstwem energetycznym i zmianą klimatu. LABEEF to pierwszy prywatnie finansowany program finansowania renowacji energetycznych budynków oparty na modelu ośrodków ds. efektywności energetycznej budynków (ang. Building Energy Efficiency Facilities, BEEF) opracowanym przez niderlandzką firmę Funding for Future, partnera projektu FinEERGo-Dom.

Powielając inicjatywę LABEEF, polski projekt pilotażowy oferuje właścicielom budynków 20-letnie umowy gwarantujące oszczędności energii w ramach systemu płatności na podstawie rachunku. Model ten jest pewnego rodzaju pożyczką uzyskiwaną w celu poprawy efektywności energetycznej budynku, która jest następnie spłacana poprzez dodatkową opłatę uwzględnianą w miesięcznym rachunku za media. Takie rozwiązanie umożliwia przeprowadzenie gruntownej renowacji budynków, gwarantując jednocześnie utrzymanie prac przez okres obowiązywania umowy.

Jak poinformowano w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie „Pressat”, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) będący partnerem projektu FinEERGo-Dom uruchomił program umów o poprawę efektywności energetycznej plus (ang. Energy Performance Contracting Plus, EPC+). Program jest realizowany zgodnie z wytycznymi, takimi jak umowa EPC+ oraz umowa przejęcia i utrzymania, które zaczerpnięto z modelu LABEEF.

Wytyczne te będą teraz regulować nabywanie należności od usługodawców. „Gratulujemy partnerom naszego projektu FinEERGo-Dom, Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) i NFOSiGW, owocnej współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju, która wspierać będzie polski program finansowania opracowany w ramach programu priorytetowego”, czytamy w komunikacie. Misja KAPE zakłada zapewnianie optymalnych rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej firmom i innym instytucjom zgodnie z wiodącymi światowymi standardami i praktykami w zakresie efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

„Powielając model BEEF w polskich warunkach, NFOSiGW udowodnił innym krajom europejskim, że finansowanie gruntownych remontów przy jednoczesnym ograniczaniu emisji CO2 i poprawie warunków mieszkaniowych przez co najmniej 20 lat jest możliwe”, podkreśla Nicholas Stancioff, dyrektor Funding for Future i Członek Zarządu LABEEF, cytowany w tym samym komunikacie prasowym. Projekt FinEERGo-Dom (Financing scheme for Energy Efficiency and Renewable energy Guaranteed in Deep renovations of building stock) wprowadza programy finansowania kompleksowych renowacji budynków nie tylko w Polsce, ale także w czterech innych krajach europejskich: Bułgarii, Austrii, Rumunii i Słowacji.

Więcej informacji:

strona projektu FinEERGo-Dom


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-30 17:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności