Czy w macicy rzeczywiście znajdują się bakterie?

Pewne badanie wspierane ze środków UE podważa teorie na temat mikrobiomu płodu.

Nowe badanie podważyło dotychczasowe doniesienia naukowe mówiące o tym, że dziecko posiada własne bakterie jelitowe będąc jeszcze w macicy. Posiłkując się wnioskami z dziewięciu finansowanych ze środków UE projektów (Homo.symbiosus EarlyLife, Lacto-Be, BEHAVIOME, MetaPG, microTOUCH, ONCOBIOME, MASTER and IHMCSA), badacze zakwestionowali słuszność koncepcji mikrobiomu płodu, stwierdzając, że bakterie wykryte w tkankach płodu pochodziły z próbek pobranych z macicy, które uległy skażeniu. Ustalenia badaczy zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature”.

Teorie mówiące o obecności drobnoustrojów w organizmie płodu, łożysku i płynie owodniowym w zdrowo rozwijającej się ciąży pozostają przedmiotem debaty. Jak stwierdzają autorzy komunikatu prasowego opublikowanego w serwisie SciTechDaily, gdyby okazały się prawdziwe, miałoby to istotny wpływ nie tylko na medycynę kliniczną i pediatrię, ale podważałoby ogólnie przyjęte założenia z dziedziny immunologii i biologii reprodukcyjnej. Z kolei badacze z University College Cork (UCC) w Irlandii, będącego partnerem projektów MASTER i IHMCSA, przekonują, że fałszywe przekonanie o istnieniu mikrobiomu płodu mogłoby negatywnie wpłynąć na postęp naukowy.Aby zweryfikować doniesienia na temat mikrobiomu płodu, starszy autor badania, prof. Jens Walter z UCC, zebrał zespół ekspertów z dziedziny biologii reprodukcyjnej, nauki o mikrobiomie i immunologii z całego świata. Po zbadaniu możliwych mechanizmów, w ramach których organizm płodu mógłby wchodzić w interakcję z mikroorganizmami, zespół badaczy ustalił, że zdrowy ludzki płód jest w rzeczywistości sterylny. Wszelkie ślady mikrobiomu, jakie znaleziono w tkankach płodu, miały związek z zanieczyszczeniem próbek pobranych z macicy w trakcie porodu drogą pochwową w wyniku procedur klinicznych lub analiz laboratoryjnych. W swoim raporcie autorzy badania donoszą, że „obecność żywych i replikujących się populacji mikroorganizmów w zdrowych tkankach płodu kłóci się z podstawowymi założeniami immunologii, mikrobiologii klinicznej i hodowli ssaków wolnych od wszystkich wykrywalnych mikroorganizmów.

Sądzą, że ich ustalenia pomogą naukowcom w lepszym zrozumieniu rozwoju ludzkiego układu odpornościowego. Jak czytamy w komunikacie na portalu SciTechDaily, „zachęcają badaczy, aby koncentrowali się na dociekaniach na temat mikrobiomu matek i ich nowo narodzonych dzieci oraz metabolitach mikrobiomu, które przenikają przez łożysko i przygotowują płód do życia poza organizmem matki w świecie drobnoustrojów”.

Prof. Walter mówi: „Zaproponowany przez nas konsensus wytycza kierunek dalszego rozwoju tej dziedziny badań i zachęca do koncentrowania wysiłków badawczych tam, gdzie mogą one przynieść najwięcej korzyści. Fakt, że płód przebywa w sterylnym środowisku potwierdza dotychczasowe ustalenia mówiące o tym, że do zasiedlenia przez bakterie dochodzi podczas porodu oraz we wczesnym życiu pozapłodowym i to na tych obszarach powinny skupiać się badania terapeutyczne dotyczące składu mikrobiomu”.

Wnioski badaczy ilustrują ponadto częste pułapki, w jakie wpadają naukowcy zajmujący się analizą mikrobiologiczną innych środowisk o niskim stężeniu biomasy. Dlatego międzynarodowi eksperci dzielą się w artykule swoją wiedzą na temat zapobiegania skażeniom, do których dochodzi podczas analizy próbek o zerowym lub niskim stężeniu bakterii, takich jak próbki ludzkich narządów wewnętrznych i tkanek.

Konkluzja autorów badania jest następująca: „Niech powyższy przypadek będzie przestrogą dla innych badaczy prowadzących badania nad mikrobiomem o zerowym lub niskim stężeniu biomasy z wykorzystaniem sekwencjonowania, pokazując jak istotne jest podejście interdyscyplinarne, które wykracza poza kontrolę skażenia i uwzględnia koncepcje z takich dziedzin jak biologia, ekologia i mechanika”.

Więcej informacji:

projekt Homo.symbiosus

projekt EarlyLife

projekt Lacto-Be

projekt BEHAVIOME

projekt MetaPG

projekt microTOUCH

strona projektu ONCOBIOME

strona projektu MASTER

projekt IHMCSA


data ostatniej modyfikacji: 2023-03-02 19:30:01
Komentarze
Polityka Prywatności