Gospodarka cyfrowa

Naukowcy porównali wydajność i zmęczenie materiału elastycznych kabli podmorskich. Odkryli, że użycie urządzenia zwanego usztywniaczem znacznie zwiększa ich żywotność, chroniąc je przed uszkodzeniem i zmęczeniem materiału.
Zespół pewnego unijnego projektu promuje dyskusję na temat odpowiedzialnej robotyki, aby zwiększyć akceptację społeczną opartych na sztucznej inteligencji (SI) technologii robotycznych w czterech ważnych obszarach.
Międzynarodowe konsorcjum ukończyło projekt systemu cumowania w pojedynczym punkcie (ang. single-point mooring, SPM) dla unoszących się na wodzie turbin wiatrowych.
Cyfrowa platforma Gift umożliwia gościom 26. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, szerzej znanej jako COP26, dzielić się z przyjaciółmi i rodziną zagadnieniami dotyczącymi klimatu, na których szczególnie im zależy.
Czy zwykli obywatele wierzą w prawdziwość publikowanych w internecie twierdzeń na temat mediów społecznościowych i ich wpływu na zdrowie psychiczne nastolatków? By się tego dowiedzieć, zespół wspieranych przez UE badaczy przeprowadził ankietę, z której dowiedział się także, czy ludzie są skłonni weryfikować fakty.
W jednym z wcześniejszych numerów magazynu Research*eu prezentowaliśmy imponujące rezultaty projektu BIRD RELEASE – inteligentną technologię laserową, która pozwala w sposób nieszkodliwy odstraszać ptaki z terenów rolniczych, takich jak pola uprawne czy sady. Od tamtej pory minął już rok, więc o dalsze losy projektu postanowiliśmy zapytać Steinara Henskesa, założyciela firmy Bird Control BV, w której powstała ta innowacyjna technologia.
Z przeprowadzonego niedawno badania wynika, że przenoszone przez wiatr aerozole żelaza z pożarów, które dotknęły Australię w latach 2019–2020, mają związek z zakwitem planktonu na olbrzymią skalę, jaki zaobserwowano na Ocenie Południowym. Odkrycie to rodzi nowe pytania dotyczące absorpcji węgla przez oceany.
Oto dwójka spośród najlepszych tegorocznych innowatorów finansowanych przez UE: fińska firma MetGen, zdobywca głównej nagrody Grand Prix, oraz C2CA Technology z Niderlandów, zwycięzca w kategorii Zrównoważone Technologie.
Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się wytworzyć stabilny dwuwymiarowy związek krzemu, który pozwoli na zastosowanie tego pierwiastka na nowe sposoby w dziedzinie chemii molekularnej.
Nowe badanie rzuca więcej światła na mechanizm predykcji sensorycznej – naukowcy odkryli, że na momenty ciszy wplecione w utwór muzyczny mózg reaguje podobną aktywnością neuronalną, jak w przypadku odtwarzania muzyki w wyobraźni.
Dzięki ogólnoeuropejskiej cyfrowej infrastrukturze badawczej, naukowcy zajmujący się badaniem sieci neuronowych mają teraz dostęp do nowoczesnego symulatora mózgu, niezależnie od rodzaju urządzenia wykorzystywanego w badaniach.
Nieniszczący sposób manipulowania domieszkami donorowymi w sieci krzemowej z atomową precyzją może umożliwić wytwarzanie kubitów półprzewodnikowych.
Zespół start-upu zajmującego się technologią kwantową staje w szranki z kluczowymi graczami w branży i buduje pierwszy na świecie skalowalny komputer kwantowy.
Uwielbiasz czuć fakturę papieru pod palcami i zapach książek, ale chcesz także mieć możliwość czytania ich na urządzeniach bezprzewodowych? Z pomocą przychodzi grecki start-up wspierany w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu, który już wkrótce może spełnić twoje marzenia.
W wydaniu magazynu Research*eu z października 2020 r. przedstawiliśmy projekt BILLON i dowiedzieliśmy się o innowacyjnej technologii blockchain, która pozwala wszystkim Europejczykom, niezależnie od wieku, zamożności czy narodowości, uczestniczyć w stale rozwijającej się gospodarce cyfrowej. Robert Kałuża, dyrektor generalny ds. pieniądza elektronicznego w Grupie Billon z siedzibami w Wielkiej Brytanii i Polsce, informuje nas o postępie technologicznym i najnowszych osiągnięciach firmy.
Nowatorskie podejście łączące konwencjonalne białe światło z zaawansowaną fotoniką i obrazowaniem optycznym może pomóc w uratowaniu nawet 80 000 istnień ludzkich, pomagając lekarzom w wykrywaniu raka jelita we wczesnych stadiach.
Hybrydowa platforma pływająca zbudowana z betonu i tworzywa sztucznego została zatwierdzona do użytku wraz z komponentami jako technologia do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
Jak zdaniem Europejczyków pojawienie się autonomicznych pojazdów połączonych (CAV) wpłynie na efektywność jazdy, bezpieczeństwo ruchu drogowego, ochronę danych i stopień zrównoważenia? W przeprowadzonym niedawno badaniu ankietowym znaleziono odpowiedź na to pytanie.
Jak możemy zwiększyć konkurencyjność europejskich MŚP? Drugie zaproszenie do składania wniosków w ramach finansowanego ze środków UE projektu daje innowacyjnym MŚP możliwość dostępu do technologii w zakresie obliczeń o wysokiej wydajności (ang. high-performance computing, HPC).
W obecnych metodach prognozowania nie jest uwzględniany postęp technologiczny w dziedzinie technologii energetycznych, dlatego przewidywane koszty są wyższe od rzeczywistych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności