Gospodarka cyfrowa

Source
Jedna z unijnych inicjatyw ma pomóc przedsiębiorstwom tworzyć nowe platformy dla skomunikowanych ze sobą inteligentnych przedmiotów, które nie będą wymagały dużych inwestycji.
Zanieczyszczenie jest poważnym problemem w wielu częściach świata zwłaszcza na obszarach miejskich. Wykorzystując nowe materiały na bazie grafenu naukowcy pracujący w ramach pakietu roboczego Graphene Flagship dotyczącego pianek i powłok funkcjonalnych opracowali rozwiązania mające na celu m.in. ograniczenie problemu zanieczyszczenia środowiska.
Zastosowanie arkuszy grafenu w fotonice krzemowej może stanowić podstawę technologii transmisji danych następnej generacji. Naukowcy z inicjatywy Graphene Flagship przybliżyli tę technologię do zastosowania w praktyce, demonstrując pierwszą na świecie szybką, opartą na grafenie transmisję danych z prędkością 50 Gb/s.
Badacze z projektu Graphene Flagship wyprodukowali urządzenia spintroniczne na bazie grafenu, które wykorzystują zarówno ładunek, jak i spin elektronów w temperaturze pokojowej. Wykazanie, że spin jest w stanie pokonać odległości do kilku mikrometrów, otwiera nowe możliwości w zakresie integracji przetwarzania i przechowywania informacji na pojedynczym chipie.
Pierwszy na świecie dwuwymiarowy materiał, grafen, ma niezwykłe i wyjątkowe właściwości. W ramach ważnej unijnej inicjatywy grafen jest rozwijany i stosowany w niezliczonej ilości nowych technologii.
Unikalna kombinacja właściwości grafenu toruje drogę do wielu różnych zastosowań, od energetyki i elektroniki po urządzenia biomedyczne i maszyny latające. Aby sprostać tym rosnącym wymaganiom, naukowcy muszą zwiększyć produkcję grafenu do skali przemysłowej.
W ramach przemyślnej serii eksperymentów europejscy badacze po raz pierwszy przetestowali grafen w warunkach mikrograwitacji. Ekscytujące wyniki tych badań stanowią cenną podstawę do opracowania urządzeń grafenowych nadających się do zastosowania w przestrzeni kosmicznej.
Niebawem na czterech lądowych przejściach granicznych rozpoczną się testy niezwykle nowoczesnych technologii. Ich celem będzie przyspieszenie odpraw granicznych praworządnych podróżnych oraz identyfikacja potencjalnych przestępców przy pomocy wykrywaczy kłamstw.
W lutym 2018 r. w naszej rubryce specjalnej „Nowe technologie w walce z działalnością przestępczą” przedstawialiśmy projekt VALCRI. Z koordynatorem projektu, prof. Williamem Wongiem, rozmawialiśmy o tym, jak w projekcie VALCRI opracowywano bardzo obiecujący system analizy informacji wywiadowczych na temat działalności przestępczej pracujący w oparciu o analizę wizualną i inżynierię poznawczą. Projekt VALCRI zakończył się w czerwcu 2018 r. Prof. Wong opowiada nam, jakie postępy poczyniono w związku z rozwojem tego systemu.
Badania bez granic: przedstawiony niedawno wirtualny portal może pomóc naukowcom w przechowywaniu, udostępnianiu i korzystaniu z danych niezależnie od uprawianej dyscypliny nauki czy bliskości geograficznej.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności